Kilo vermenin önemli yararları

31

LDL şeklinde de isimlendirilen kötü kolesterolümüzü düşürmeye fayda sağlayan ilaçlar bulunsa bile doktorlar ile birlikte hastalar HDL şeklinde isimlendirilen iyi kolesterolü arttırabilmenin (birkaç puan dahi olsa) ne denli zor durumda bulunduğunu bilirler.

%5 ila %10 oranına sahip bir ağırlık kaybı HDL kolesterolü üzerinde 5 puanlık bir artışa sebep olabilir. Bunun meydana gelmesi, HDL’yi daha da arttırarak, bir bireyin kalp hastalığı geliştirme konusundaki riskini düşürecek olabilir. Erkeklerde 40 miligram / dl’den daha çok ve kadınlar üzerinde 50 miligram çok HDL kolestrolü kalp hastalıklarına karşı çok önemli bir koruyucu görevi görmektedir.

Fazla bir durumdaki vücut ağırlığı, hipertansiyon ile alakalı vakaların ortalama %25 ila %30’luk bir kısmını oluşturmaktadır. Artış gösteren vücut ağırlığı hemodinamik anormallikler ile birlikte kan basıncının yükselmesine sebep olan başka değişikliklerle de görülür. %5 ila %10’luk bir kilo kaybı yaşayarak hem sistolik bir şekilde hem ise diyastolik kan basıncı ortalama 5 milimetre Hg azalmaktadır.

Şeker hastalığını tarayabilmek ve tedavisini izleyebilmek amacıyla kullanılmakta olan laboratuvar belirteçlerinden bir tanesine Hemoglobin A1C ismi verilmektedir. Bu söz konusu belirteç normal bir durumdaki seviyelerden 6.5’in altında bulunmalıdır. Söz konusu araştırmalar, %5 ila %10 oranında bir kilo vermenin bu işaretleyiciyi ortalama bir şekilde yarı yarıya azaltabilecek olduğunu ifade ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.