Kortizon kullanırken tam olarak neye dikkat edilmeli?

65

Pek çok hastalıkların tedavisi konusunda kullanılmaka olan kortizon ilaçlar yüksek dozla alındığı zaman kortizon kullanmakta olan kişilerin dikkat etmesi gerekli bir takım yan etkileri bulunuyor. Aksi bir durumda dikkat edilmezse bireyde çeşitli bir durumdaki hastalıklara da yol açabiliyor. Kortizonun söz konusu bu etkilerinden korunabilmek amacıyla kişilerin dikkat etmesi gerekli bir takım noktalar yer almaktadır.

  • Özellikle de kortizon ilaç kullanmakta olan bireyler tuzsuz bir şekilde yemekle beraber besinlerden olabildiği kadar uzak durmalıdır. Aynı zaman içerisinde beslenmeleri konusunda sebze ile meyveye olabildiği kadar yer verilmelidir. Bol bir miktarda kalsüyum tüketmesi gereklidir.
  • Kortizon pek çok hastalık konusunda tek bir tedavi çözümü olsa bile, kullanımı sağlanacak hasta üstündeki miktarı doktorlar tarafından tamamen doğru bir şeklinde belirlenmelidir. Daha sonra da takibi de doktor aracılığıyla yapılması gereklidir.
  • Eğerki hastaya daha az seviyede kortizon hormonu yeterli olacaksa, yüksek seviyede kortizon kullanımından muhakkak kaçınılması gereklidir. Kortizonu olanaklı olduğu kadar erken zamanda kesmek gereklidir.
  • Kortizon üzerinde yer alan tablet formunun, vücut üstündeki kortizon hormonunun salgılanmış olduğu saatler olarak bilinen sabah saatlerine doğru uygun bir biçimde tekrar sabah erkenden alınması gerekmektedir.
  • Kortizonun midede yer alan asidi artırması ve bunun sonrasında ülsere sebep olması gibi riskler bulunmaktadır. Bundan dolayı da tok karnına alınması konusunda bir gereklilik vardır. Mideye hiç bir şekilde zarar vermemesi amacıyla da doktor önerisiyle beraber mide koruyucu ilaçla birlikte alınabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.