Yer ve Masa Tipi Abajur Kullanımı ve Tasarım Önerileri

210


Abajurlar, iyi aydınlatılmış bir oda için elzem olmanın yanı sıra, bir evin genel görünüm ve hissiyatı üzerinde oldukça büyük bir etki sahibi olabilir. Siz de buradaki fikirlerden yararlanıp doğru abajurları seçerek hem yaşam alanınızı aydınlatabilir hem de stilinizi arttırabilirsiniz.

  • Doğru uygulanmış bir aydınlatma olmadan, en stil sahibi alanlar bile tamamlanmış olmazlar. Her oda, genel aydınlatma, vurgulayıcı aydınlatma ve ambiyans aydınlatması olmak üzere farklı aydınlatma ihtiyaçlarına sahiptir. Yer ve masa abajurları, genellikle vurgulayıcı aydınlatma kategorisinde değerlendirilirler. Dolayısı ile abajur seçimi, evinizin fonksiyonel ve dekoratif bütünlüğü içerisinde tamamlayıcı rol oynarlar. Boyut biçim ve stil, abajur seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken üç temel kriterdir.
  • Masa tipi minik bir abajur, tıpkı insanın takıları gibi odanızın takısıdır. Bu yüzden de tıpkı takı seçiminde olduğu gibi, görünümün geri kalanını tamamlayacak bir ürün seçmeniz gerekir. Seçiminizi yaparken, öncelikle evinizdeki genel dekorasyon anlayışını göz önünde bulundurun. Klasik, geleneksel ya da sıra dışı bir dekorasyonunuz varsa, buna göre bir abajur seçin. Yine de özellikle de klasik dekorasyona sahip alanlarda modern bir abajur kullanarak zıtlıklardan faydalanabilirsiniz.
  • Canlı ve kuvvetli renklerden oluşan bir yatak odasında, sade görünümlü bir abajur kullanın. Bu sayede, oda içerisinde daha dengeli ve karakteristik bir görünüm oluşturmanın yanı sıra, farklı tasarım anlayışlarını da bir araya getirmiş olursunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.