Yatak Odası İçin Zemin Malzemeleri ve Tasarımlar

38


Genellikle birçok insan, yatak odasının zemini için halı ya da parke arasında kararsız kalmaktadır. Diğer odalar genellikle parke üzerine yer yer kilim ya da halıya sahip olduğu için, yatak odasına halı koymak da mantıklı bir fikir gibi görünecektir. Yine de yatak odanızın zemini için farklı fikirler arıyorsanız, bu yazımızdaki uzman görüşlerinden yararlanabilirsiniz.

Alternatiflere Açık Olun

Yatak odası, evdeki diğer odalardan farklı olarak ses yalıtımı ya da loş atmosfer gibi kendine has özel ihtiyaçlara sahip bir yaşam alanıdır. Yatak odanızda sağlayacağınız huzurlu ve stresten uzak ortam, tüm yaşamınızın kalitesini arttıracaktır. Bu yüzden, yatak odası zemini seçerken alternatiflere mutlaka açık olun.

Yatak odanızın zeminini halıfleks kaplatmak hem ses yalıtımı sağlayacaktır hem de ayaklarınız için hoş bir yumuşak yüzey sunacaktır. 

Yalnız, halıfleksi döşetirken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, malzemenin zeminle arasına konan ve “ped” denen yumuşak sünger katmanının kalınlığıdır. Genellikle ülkemizde 1 ya da 2 mm’lik malzemeler tercih edilse de biraz daha yüksek meblağ ödeyerek 3 milimetre kalınlığında ped döşetmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Eğer evinizde evcil hayvanlarınız ya da küçük çocuklarınız varsa, “dertsiz” tabir edilen malzemeleri tercih edin. Ayrıca, renkli ve karmaşık desenleri olan malzemeler de lekeleri daha iyi kamufle edeceklerdir.

Her ne kadar yatak odanızda parke gibi sert bir zemin kullanmak uzmanlara göre çok doğru bir dekorasyon fikri olmasa da eğer çeşitli sebeplerden dolayı bu tür malzeme tercih etmeniz gerekiyorsa, mutlaka yatak odanızdaki eşyaların renklerine zıt renkler tercih edin. Uyumlu renkler, yatak odasının zemini sert malzemeden olduğunda armoniyi bozabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.