Dekorasyonda Renk Seçiminin Püf Noktaları

151


Bir ortamı gösteren, anlatan en önemli şey muhakkak ki renklerdir. Ruh halimizi yansıtan ve ruh halimize etki eden renklerin birbiri ile uyumu oldukça önemlidir. Bir ortamın olduğundan daha büyük ve daha küçük görünmesi de renklerle sağlanabilir bir konudur. Aynı şekilde ortamın daha sıcak ve daha huzurlu olmasını da renkler ile sağlayabiliriz.

Günümüz dekorasyonlarında her ne kadar yaratıcılık ve çok farklı ortamlar ortaya çıksa da renklerin önemi vazgeçilmez bir konu olmaya devam ediyor. 

Ortamda doğru renk seçimini bulmak için bazı kriterler göz önüne alınmalıdır. Mekan büyük ise koyu renkler seçilebilir. Ama dekore edilecek ortam küçük ise kesinlikle koyu renklerden uzak durulmalıdır. Çünkü küçük mekânlarda koyu renk seçilirse eğer zaten küçük olan mekân daha küçük görünecektir. Bundan dolayı küçük mekânlarda koyu ve baskın renkler kullanılmamalıdır. Küçük mekânlarda parlak renklerin de kullanılmamasını öneriyoruz.

Dekorasyonda renk seçiminde önemli olan bir diğer nokta da mekânın şeklidir. 

Yani ortamda yapılacak dekorasyonda mekânın özelliklerini bilmek gerekmektedir. Aynı zamanda dekore edilecek mekânın ne kadar ışık aldığı da önemli. Karanlık veya az ışık alan bir ortamı koyu renklerle daha karanlık ve iç karartıcı bir hale getirmek doğru bir tercih olmayacaktır. Doğru renk seçmek bunlara ek olarak sizin ruhsal ve karakteristik özelliklerinize de bağlı olduğunu unutmadan kendiniz için en uygun ortamları meydana getirmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.