Titiz ev kadınları kesinlikle dikkat etmeli

196

Araştırmalara bakılır ise, dermatolojik bir durumdaki hastaların %15 ila %25’lik kısmı egzamadan çok fazla şikayetçi. Erkekler üzerinde çok daha sık gözükmekte, fakat titiz bir durumdaki ev kadınları da risk gruplarının arasında yer alıyor.

Egzama aslında genel olarak bebeklerin yanı sıra alerjik kişiler ile birlikte stresli kişiler, titiz durumda bulunan ve temizliğe aşırı bir şekilde düşkün bireylerde ya da belli meslek grupları üzerinde (inşaat işçisinin yanı sıra kuaför benzerindeki) daha sık bir şekilde görülecek olabilir. Ev kadınları ile birlikte bazı meslek grupları üzerinde ise eller daha sık bir şekilde tutulum göstermektedir.

Egzamayı tetikleyen bazı faktörler; alerjiye yatkın bireyler üzerinde temas edilmiş olan temizlik ürünlerinin yanı sıra kozmetikler ile birlikte bireyin alerji göstermiş olduğu bir maddeyle temas etmesi (nikel ile birlikte deterjan ve boya maddeleri vs.), terliyor olmak, havanın soğumuş olması ve derinin kurumaya başlaması, yiyip içtiği gıdalar, vücut üzerinde bir enfeksiyon varlığı ve de sigara alışkanlığı olarak öne çıkıyor.

Egzamanın baz türleri içsel nedenlerle, bir kısmı da dışsal sebeplerle oluşabilmekte. İçsel durumda bulunan egzama türleri; seboreik egzama ile birlikte atopik egzama olarak öne çıkıyor. Dışsal nedenli egzama çeşitleri de; alerjik tema egzamasının yanı sıra tahriş egzaması ile birlikte güneşe bağlı fotokontakt egzaması olarak birliniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.