Kaliteli bir uyku nedir?

39

Sağlıklı durumda bulunan bir insanın gün içinde yedi saat uyku uyuması yeterli olabilir, fakat 7 saat ya da daha çok uyumanıza karşın kendinizi halen uykusuz bir durumda ve yorgun hissetmekteyseniz kaliteli bir şekilde uyku uyumuyorsunuz anlamına gelir. Yapılmış olan araştırmalar, düzenli bir şekilde ve çok kaliteli uyku uyumuş olan insanların güne çok daha pozitif başlamış olduğunu ve daha başarılı bir durumda bulunduklarını göstermekte. İşte kaliteli bir şekilde uyku uyumak amacıyla yapmanız gerekli olanlar..

Her gün aynı saatler içerisinde uyuyarak aynı saatler içerisinde uyanmanızda yarar var. Düzenli bir şekilde egzersiz yapmalısınız. Akşam yemeğinizi ise uykuya yatmadan en az 2 ila 3 saat öncesinde yemelisiniz. Çay ile birlikte kahve ve kola gibi kafein içeriği barındıran içecekleri, yatmadan sadece üç saat önceki bir zamanda içmemelisiniz. Yatmadan on beş dakika önce içecek olduğunuz ılık süt veyahut yapacak olduğunuz ılık dış uyumanızı daha da basitleştirir. Yatak odanız içerisinde televizyon ile birlikte bilgisayar ve cep telefonu benzerindeki cihazlar bulundurmamalısınız ve eğer varsa kapatmalısınız. Yatak odanızın mevcut durumdaki ısısını ise 18 ila 21 C°nin arasında ayarlamalısınız.

Yatak odanızın tamamen sessiz olmasının yanı sıra karanlık ve de düzenli olmasını sağlamalısınız. Fazlasıyla sert ya da yumuşak durumda bulunmayan ortopedik bir yatak ya da yastık kullanmalısınız. Mümkün olduğu kadar sağ tarafınızın üstüne yatmanızda yarar var. Yüzüstü veyahut sırtüstü yatılması solunumun yanı sıra kalple alakalı hastalıklar yönünden çok daha sakıncalı durumda bulunabilir. Alarmla ilgili olarak cep telefonu kullanmanın yerine, pille çalışmakta olan saatleri tercih etmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.