Tatilde hasta olmama önerileri

34

İyi bir şekilde temizlenmemekte olan ve sirkülasyonu çok olmayan durgun havuzlar üzerinde pek çok hastalık tehlikesi bulunuyor. Genital mantar enfeksiyonlarının yanı sıra ishal ile birlikte Hepatit A, idrar yolu enfeksiyonları, kulak, göz ve de cilt enfeksiyonları havuz suyunun sebep olduğu hastalıklar arasında bulunmaktadır. Deniz suyu aslında tuzlu bir durumda bulunduğundan dolayı da hastalık yapan mikroorganizmaların yaşaması çok daha zor durumdadır. Fakat durgun bir durumda kirli ve de yüzeyi köpüklü denizler de tıpkı havuzlarda olduğu gibi enfeksiyon riski taşımaktadır.

Genital bir durumdaki mantarların en önemli sebebi ise nem ile birlikte ıslaklıktır. İyi bir şekilde temizlenmemiş olan ortak kullanım alanları üzerinde bu hastalıklar daha da basit bulaşır. Suyun içinden çıktıktan hemen sonrasında ıslak mayoyla zaman geçirmemek, havuzdan hemen sonra duş alıp iyi bir şekilde kurulanmak ve tekrar aynı biçimde mayoyu değiştirip güneşlenmek enfeksiyon konusundaki riski azaltmış olacaktır.

Hepatit A, pek çok ishalin yanı sıra bağırsak paraziti etkeni ağız yoluyla bulaşmış olur. Kirlenmiş bir durumdaki havuzun yanı sıra deniz suyunun yutulmuş olmasıyla mikroplar sindirim sistemi üzerine ulaşıyor ve hastalıklar meydana geliyor. Özellikle de kapasitesini aşmış olan havuzların yanı sıra çocuk havuzları üzerinde de bu risk çok daha fazla.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.