Şekerlenmiş reçeli kurtarmak

127

Evlerde genellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan reçeller çeşitli meyvelerden yapılmaktadır. Ev yapımı reçeller tat ve koku olarak markette satılanlardan oldukça farklıdır. Zaman ilerledikçe reçeller şekerlenirse ne yapılması gerektiği konusunda gereken bilginin alınması sağlanır. Reçellerin çok kaynatmaya bağlı kalmadan şekerlenebilir. Bu kullanılan malzemelerin oranları ve kaynatma süresi ile alakalıdır. Şekerlenen reçeller için en kol çözüm limon ya da limon tuzudur. Reçel içine eklenen limon ya da limon tuzu ile reçel tekrar kaynatılır. Kolay bir şekilde sorunu anında çözülme imkânına sahip olursunuz.

Reçel şekerlenirse su kaynatılarak reçel tabağının üzerine oturtulması ile kaynayan suyun buharı ile şeker sorunu çözülerek reçel tekrar yenmeye hazır hale gelmektedir. Şekerin komple aynı şekilde kaynatılması ile geçici bir çözüm sizleri bekler ama kalıcı çözüm arayanlar için daha farklı çözüm önerileri ile karşılanır. Reçellerde şekerlenme sorunu tüm reçeli kapladıysa bunu bakır bir tencerenin içine boşaltılması sağlanır. Reçelin ölçüsüne göre bir çorba kaşığı alkol ve bir çay bardağı su ilave edilerek reçel tekrardan kaynatılır. Kaynama sonucunda şekerlemeden kurtulabilirsiniz.

Oda sıcaklığında ısıtılan reçelin kuru ve serin yerde bekletilmesinde fayda vardır. Reçel şekerlenirse reçel kavanozunu bir tencere içine koyarak ortasına gelecek kadar tencere su ile doldurulup orta ateşte kaynatılarak şekerlemenin giderilmesi sağlanır. Bu işlem geçici bir çözüm olsa da belli bir süre reçelinizi şekerlenmeden yiyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.