Bezelye’nin Sağlığa Yararı

128

Ufak yeşil toplar halinde yetişen bezelye, kendine münhasır tadı ile yemeklerimizin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Bezelyenin klasik görüntüsü dışında sağlığımıza sunduğu birden fazla fayda; insanoğlunun yüzyıllardır tükettiği güvenli besinlerden birisi oluşturur.
Bezelye tüketmek kilo almadan gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz ürünlerin başında gelir. Düşük kalorisi olan ama aynı zaman da doyurucu özelliği ile dikkat çeken Bezelye, kanser hastalarına verdiği faydalar ile doktorların tavsiyesinde yer alır.
Bezelye’nin şüphesiz en büyük etkisi bağışıklığı güçlendirmesidir. Kaliteli antioksidan barındıran bezelye de bol miktarda kalsiyum, demir, çinko gibi minaraller vardır. Bu sebepledir ki doktorlar tarafından kanser hastalarına önerilen ürünler listesinde yer alır. Bezelye içerisinde bulundurduğu mineraller sayesinde kanser hastalıklarına iyi gelmektedir.
Bezelyenin bilinen faydaları arasında Alzheimer ve Artrit hastalığına iyi geldiği, kan şekerini düzenlediği, hamilelik döneminde anne adaylarının zinde kalmasını, sindirimi artırmasıyla sağlıklı bir yaşamı, göz sağlığının korunmasında yardımcı olduğu, kırışıklıklara iyi geldiği, cilde olan faydaları, içerisinde barındırdığı D vitamini ile saça olan faydaları bilinmekte.
Bunun yanı sıra bezelye kolestrolün düzenlemesine yardımcı olabileceği gibi cilt hücrelerini güçlendirmesiyle de dikkat çeker. K vitamini sayesinde bağışıklık sistemine iyi gelen bu küçük ama etkisi büyük ürün, kan hücrelerinin sağlığını koruyucu en önemli vitaminleri de barındırmaktadır.
Uzun süre bilgisayar karşısında çalışan insanların bezelye tüketmeleri ile birlikte beyin sağlığına katkı yapacağı uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Yine ciltte meydana gelen küçük çaplı yanma hadiselerine karşı bezelyeden oluşturulan macunların yapılıp bölgeye uygulanması, yanma hissini minimuma indirecektir.
Elbette ki faydaları kadar olmasa da küçük yan etki ve zararları olduğu konusunda da uzmanlar hem fikirdir. Bezelye böbrek ve safra kesesi sorunları olanlarda tetikleme yapabilir. Bu sebeple böbrek hastalığı olanlar ve safra kesesi problemi yaşayanların normal ve sağlıklı insanlara nazaran daha az tüketmesinde fayda olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.