Buğday Çiminin Yararları

93

Tıp alanında alternatif öğeler olarak kullanılan bazı bitkilerin sağlığa verdiği katkılar hiç şüphesiz ki doktorlar tarafından da kabul edilmektedir. Zira doktorların hastalıklardan korunmanın başlıca yolu olarak doğal beslenmeyi tavsiye etmesi de bu noktada kendini gösterir. Bitkiler aracılığı ile oluşturulan alternatif besinleri her ne kadar bazı uzmanlar önermese de sağlık açısından faydalı olduğu da bilinen bir gerçek. Bunların en başında da hiç şüphesiz ki buğday çimi yer almaktadır. Buğday çiminin faydaları nelerdir diyecek olursak; hiç şüphesiz ki kanser tedavisinde yardımcı bir rolü olduğu herkes tarafından dillendirilir. Taze olarak kullanılan buğday çiminin portakalın 60 kat fazla C vitaminine sahip olması, kanser hastalığı süresince en büyük katkıyı sağlamaktadır. Bir diğer özelliği ise Ispanakta yer alan D vitamininin 6 kat fazlasının buğday çiminde yer alması olarak özetlenebilir. Sıvı oksijenle dolu olan buğday çimi bu sebepledir ki en güçlü anti kanser olan laetril içermektedir. Burada ki önemli konu elbette ki içerisinde bulunduğu vitaminlerin hastalar üzerinde ki etkileri ve onları zinde tutma konusu olacaktır. Zira bu hastalığın yayılmasında ki en büyük etken vücudun direniş gösterememesidir.

Nasıl hazırlanır;

Buğday çimi şırası hazırlamanın çeşitli formülleri vardır. Bunların en bilindiği 1 küçük su bardağı buğday çiminin 2.5 litre su ile karıştırılarak elde edilmesi ve tüketilmesiyle ortaya çıkar. Buğday çimini nereden temin edileceği sorusuna gelirsek; yetiştirmesi basit olan buğday çimini kendi imkânlarınızla üretebilirsiniz.

Çiğ ve hiçbir işlem görmemiş buğday tohumunu alarak iyice yıkayınız. Sonrasında ise derin bir kabın içinde bol içme suyu ile ıslatarak 24 saat bekletin. 24 saatlik dilimden sonra buğday tohumları iyice yıkanarak süzgeçle birlikte süzülüp temiz bir tülbent ile birlikte bir kenara bırakılır. Bu işlemin sürekli tekrarıyla birlikte buğday tohumlarının filizlendiğine şahit olacaksınız. Yaklaşık 1.5 cm ebatlarına ulaşınca kullanılmaya hazırdır.

Hazırladığınız filizler yıkanır ve büyük bir kavanoza konur. Sonrasında ise 1.5 litre içme suyu ilave edilerek ağzı tülbentle hava alacak şekilde kapatılır. İki günlük bekleyişin ardından buğday şırası kullanıma hazır hale gelecektir. Bu süreç içerisinde doktorunuza da danışarak günlük 250-500 mililitre şeklinde içebilirsiniz. Buğday şırasını tüketirken biraz limon ve taze nane ile birlikte almanız ağzınızda hoş bir koku bırakacak aynı zaman da kanser hastalarında görülen dudak uçuklamalarına da iyi gelecektir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.