Ceviz Yaprağının Yararları

84

Eski toplumlarda ceviz her derde deva amacıyla kullanılan bitkilerin başında gelmekteydi. Gerek yemişi gerekse de yaprağı insan vücuduna fayda verici etkileriyle bilinmektedir. Her yıl mayıs ayında çiçek açan ve Haziran ayında ise toplanmaya müsait olan ceviz yaprakları bu faydaları kolaylıkla sağlayabileceğiniz bir sağlık deposudur. Öncelikle ceviz yaprağının ne tür hastalıklara iyi geldiğini, insan vücuduna ne gibi katkıları olduğuna bakalım daha sonra ise nereden nasıl temin edileceğine yönelik bilgiler verelim. Ceviz yaprağının etkisi insan vücudunda kan durdurucu ve sıkıştırıcı etkilerin oluşmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra kuvvetlendirici ve bağırsak hastalıklarına iyi gelen özellikleri bulunmaktadır. Ceviz ağacının yaprağından oluşturacağınız çay ile sindirim problemlerinize kesin çözüm bulabilir, kabızlığa ve iştahsızlığa yönelik önleyici tedbirler alabilirsiniz. Aynı zaman da ceviz yaprağı ile oluşturacağınız çay iştahınızı açarak vücudunuzun dinamik ve kuvvetli olmasına fayda sağlayacaktır.

İnsanın vücuduna faydaları da hiç şüphesiz ki yadsınamaz. Ceviz yaprağının kaynatılmasıyla ortaya çıkacak formülle frengi, egzama, uçuk gibi sorunların üstesinden gelebilirsiniz. El ve ayak tırnaklarının güçlenmesi, ergenlik sivilcelerinin giderilmesi, iltihaplı bölgelerin kurutulması gibi iyileştirici faktörlerinin olduğu bilinmektedir. İnsanlar ceviz yaprağı suyunu en çok kelliğe karşı kullanmaktadır. Ceviz yaprağı suyunu kaynatarak kafa derisine süren insanlarda saç dökülmesinin önüne geçildiği görülmüştür. Her ne kadar insanların kullanımına bağlı olarak etkilerini gösteren Ceviz yaprağı formülü, sağlık açısından faydalar getirse de istenmeyen yan etkilere maruz kalmanızı da sağlayabilir. Ceviz yaprağında bulunan tanen maddesi, mide bulantısı ve kusmaya yol açabildiği görülmüştür.

Ceviz Yaprağından Çay Nasıl Hazırlanır?

Ceviz yaprağı çayı hazırlamak ve kullanımı ile ilgili ideal bilgileri sizlere aktarmaya çalışalım. Ceviz yaprağı çayını hazırlamak için iki farklı yöntem genel olarak kullanılır. Birincisi yarım olarak yada bir tatlı kaşığı ince kıyılmış ceviz yaprağını bir su bardağı ölçeğinde ki kaynar suya dökülerek haşlarız. 4-5 dakika boyunca demlenen su ve yaprak, demleme işleminin ardından süzülerek ayrı bir kaba alınır. Ardından ise hazırlanan çay yudum yudum olmak şartı ile gün boyunca içilebilir. İkinci yöntemde ise yine aynı miktarda ki ince kıyılmış ceviz yaprağı 1 bardak soğuk suya eklenir. Su kaynama noktasına kadar ısıtılarak süzülür. Günde 2-3 bardak şeklinde tüketim sağlanır.

Banyo İçin Yıkama Katkısı Nasıl Hazırlanır?

Banyoda kullanmak için ceviz yaprağından faydalanabilirsiniz. Bunun hazırlama şeklini yine size aktarıyoruz. Detaylı veya da tam yıkama yapılacak banyolar için iki büyük avuç ölçeğinde ince kıyılmış ceviz yaprağı akşamdan 2-3 litrelik suya eklenir. Yaklaşık 12 saat bekledikten sonra kısık ateşte 4-5 dakika kaynatılır. Kaynatılan karışım banyo suyuna eklenerek gerekli işlem uygulanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.