Kara Merhem Nedir? Ne İşe Yarar

13

İhtiyol pomad merhem halk arasında kara merhem olarak bilinmektedir. Ham petrol özelliğinde olan merhem sülfürik asit ile birleştirilmiş ve suda çözünür hale getirilmiştir. İltihaplı deri rahatsızlıklarında kullanılan merhem apse, akne, egzama, deri döküntüsü gibi pek çok deri hastalıklarında kullanılmaktadır. İçerisinde yüksek derecede kükürt bulunmaktadır. Deriden tamamen emilimi sağlanmaktadır. Ciltte emilimi olan merhem idrarda görülmektedir. Siyah ve oldukça yağlı bir kremdir.

İhtiyol Pomad İsmi Neden Kara Merhem Olmuştur?
Kara merhem petrol özelliğinde ve kükürt içermektedir. Rengi de siyah olarak aldığından dolayı adı halk dilinde kara merhem olarak kullanılmaktadır. Tıbbi olarak bu ad kullanılmamaktadır.

Kara Merhem Neye İyi Gelir Ne İçin Kullanılır?
Eczanelerden temin edilen krem genelde çıbanların akıtılmasında, sivilce için ve cilt sorunları için kullanılan bir merhemdir. Özellikle enfeksiyonlu irin olan sivilceler de sivilcelerin geçmesi için kullanılır Sivilce tedavisinde bilhassa kullanılmaktadır. Genelde kasıklarda görülen çıbanların tedavisi içinde kara merhem kullanılmaktadır. Kıl dönmesi sorunları içinde kara merhem kullanılabilir. Kullanıma başlamadan önce yan etkileri hakkında bilgi sahibi olmanızda yarar olacaktır.

Kara Merhem İhtiyol Pomad Nasıl Kullanılır?

Sorunlu olan bölge temizlenip yıkandıktan sonra kara merhem günde iki kez olmak üzere sürülerek gazlı bez ile kapatılır. İltihap akınca günlük olarak 1 kere olmak üzere 2 3 gün boyunca ilaç tekrarlanır. İltihaplı bölgeyi sıkmak patlatmak doğru değildir. Düzenli kullanımla iltihabın kendi kendine patlaması beklenir. Bu merhemin çocuklarda ve hamilelerde kullanımı uygun değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.