Vücut bakımı nasıl yapılır?

6

Sağlıklı vücut bakımı ve temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları hatırlatmak isteriz. Beden bakımında kullanılan bazı kimyasal ürünler sağlığınız için tehdit oluşturabilir.

Beden bakımı tüm cildi, özellikle dış etkilere açık bölgeleri kapsar, normal bir deri, her zaman bazı yağ asitlerini içeren ve bu nedenle hafifçe ekşi olan yağlı bir tabaka ile kaplıdır. Toz, kir, ter ve deri parçacıkları bu tabakaya yapışırlar ve zaman zaman kötü kokulu maddeler üreten bakteriler için bir araç olurlar.
 
Suyla yıkamak kirin ve suda eriyebilen maddelerin çoğunun akmasını sağlar, ancak yağlı tabaka üstünde pek etkili olmaz. Bunun için sabun gerekir. Ancak yağlı tabakanın koruyucu bir etkisi de olduğu için aşırı sabunlama zararlıdır. Sağlıklı bir deri hemen yeni bir yağlı tabaka üretir, ancak çok sık yıkanırsa deri tahriş olur (kuru deri). Küçük su fıskiyeleri deriye hafifçe masaj yaptığı için duş yararlıdır. Çok terleyen alanlara büyük özen gösterilmelidir. Koltuk altları, ayaklar ve üreme organlarının çevresi. Ölçülü dozda deodorant kullanılması zararlı olmayabilir, ancak bazı insanlar deodoranta karşı aşırı hassastırlar. Koltuk altlarının, avuç içinin ve ayak tabanlarının terlemesi çoğunlukla duygusal etmenlerin bir sonucudur ve beden ısısının düzenlenmesi açısından gerekli değildir. Aşırı terleme (hyperhydrosis) bazen ameliyat ya da ışın ile tedavi edilir. Sık sık banyo yapmak ve nem emen çorapları değiştirmek, normal olarak terleyen ayakların hoş olmayan kokusunu azaltır. Ayak pudrası ile ayaklan ovmak özellikle yararlı olabilir. Mantar hastalığını (mikosis) önlemek için deri kıvamlarını (örneğin ayak parmaklarının arasını veya göğüs altlarını) kuru tutmak önemlidir.
 
Kulaklar da kuru tutulmalıdır. Makat çevresinin temizliğinde su ve sabun kullanılması yeğlenmelidir, ama bu ancak temizlenme yeri (bide) varsa uygun olur. Bide, su fıskiyesinin üreme organlarına yönelik olduğu alçak bir küvettir. Bu nedenle yararlı bir sağlık aracıdır. Normal deri salgıları, dölyolu akıntısı ve cinsel birleşmeden sonra kalan meni artıkları kısa sürede bozulur ve hoş olmayan bir kokunun yanı sıra tahrişe neden olur. Penisin sünnet derisi altındaki bezlerin içinde kalan artıklar özellikle zararlıdır. Genellikle, sünnet derisinin bakımına, özellikle deri gergin ise çok az özen gösterilir. Bu nedenle birçok toplumda uygulanan sünnet, temelde bir sağlık amacına hizmet eder. Dölyolu, çoğunlukla özel bir bakım gerektirmez. Süt asidi (laktik asit) salgılayan, bu nedenle de diğer bakterilerin üremesini engelleyen bakteriler nedeniyle ekşimsidir. Süt asidi ile korunan bu bölgeyi yıkamak, özellikle sabunla yıkamak ya da sprey kullanmak yararlı olmaktan çok zararlıdır. Dölyolu yalnız tıbbi tavsiye üzerine ve tıbben onaylanmış duşlarla (şırıngalarla) yıkanmalıdır. Eskiden olduğu gibi su sıkarak yıkamak su fıskiyesi aşırı sert geleceği için, dölyolunun iç zarını (mukozasını) zedeler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.