Normal doğumdan sonra neden dikişler ağırır?

3

Normal doğum sonrası vajina ve dikişler kadının en önemli yeridir vucudunda. Kadınların aklına takılan soruların başında ; bu dikişler ne zaman normal görünecek? doğum dikişlerin neden ağrıyor? doğum dikişlerim iltihaplanır mı? dikişler tam olarak ne zaman atacak? vajinam ne zaman normal görünecek olanları diyebiliriz. Doğumdan sonra ilk kırk gün çok zor geçecektir buna kendinizi hazırlayın hanımlar. Batikonu dikişlerin üstüne günce üç defa stril pamukla sürmek hem acılarınızı azaltır hemde dikişleri dezenfekte edip iltihaplanmasını engeller.. Ayrıca tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra batikonlu sıcak suya 15 dakika çıplak şekilde leğen içinde oturmanız ağrılarınızı alıp yaraların dikişlerin kolayca iyileşmesine de yardımcı olacaktır hanımlar.

Doğum gerçekleştikten sonra da kadınlarımız dokuz aylık bir zaman zarfında vücudundan bebeğe vermiş olduklarından dolayı fazlasıyla zorlu bir doğum süreci veyahut doğum esnasında kaybetmiş olduklarından dolayı lohusalıkta bir zaaf dönemi yaşamaktadır. Lohusalık döneminde kadın hem psikolojik hem de bedensel birçok problem ile boğuşur. Bunların yanı sıra bebeğin bakılması, emzirilmesi gibi görevler ile de baş etmeye çalışır. Geçirilen zorlu süreç ve ani hormonsal değişimler yüzünden yaşanan sancı, yorgunluk, sürekli devam eden halsizlik şikâyetleriyle kendini bu kısır döngünün içerisin de bulur. Bu yüzden lohusalara yeni doğan bebeklere gösterildiği gibi destek ve ilgi verilmelidir. Lohusalık dönemin de sık sık idrar yolu iltihabı yaşanır. Şikâyetler idrar da yanma ile başlar. Doğum sonrası nadiren de olsa enfeksiyon oluşabilir. Bu durum da kötü kokulu akıntı, ateş ve halsizlik gibi belirtiler oluşur. Hekiminizin önereceği antibiyotik ile bu durumu düzeltebilirsiniz. Sık olmasa da lohusalarda depresyon belirtileri görülür.

Geçici depresyon dönemin de genellikle sebebini açıklayamadığı bir şekilde ağlar. Bu depresyon sıklıkla kendiliğinden düzelir. Fakat ilerlediği durumlar da terapi almanız iyi olur. Gebelik dönemin de verilen eğitim ile annenin doğum sonrası ruhsal durumunu kontrol altında tutabilirsiniz. Normal doğumdan sonra dikiş yerlerinizde ağrı hissetmeniz normaldir. Fakat günlerce devam eden ağrılar da hekiminize danışmalısınız. Ağrı hissetme sebepleri genellikle doğum psikolojisinden de kaynaklanabilir. Dikişlerde ki ağrı genellikle 1-2 hafta içerisin de düzelir. Bu dönemde bir lohusa gibi davranın ekstra ev işlerinden uzak durun. Ağırlık kesinlikle kaldırmayın dikişlerinizi patlatabilirsiniz. Unutmayın hanımlar, çok zor bir süreç olsa da annelik dünyanın en harika duygusudur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.