Pilates Nedir, Neden Yapılmalıdır, Faydaları Nelerdir?

32

Karşınızda Alan Herdman

S: Neden hepimizin pilates yapması gerekiyor?

A.H.: Pilates dahiyane bir spor çünkü düşük etkili sistemi yüzünden herkes tarafından yapılabileceği anlamına geliyor. Bir kardio egzesizinde olduğu gibi kalp atışlarını hızlandırmaz. Ancak düşük etkili olmasına rağmen eğer sürekli olarak yaparsanız, pilates oldukça faydalıdır ve bir insanın vücudunu sonsuza kadar değiştirebilir. Pilates güç, esneklik, doğru duruş kazandırma ve stress giderici olmanın yanısıra vücudun biçimlenmesine ve tonlanmasına yardım eder.

S: Pilatesi egzersiz yöntemlerinin arasına almamızın nedenlerini daha detaylı olarak anlatabilir misiniz?

A.H.: Pilates kasları güçlendirir, güç inşa eder, enerji verir ve esnekliği artırır. Bu egzersizle bütün vücut çalıştırıldığı için ağırlıkla çalışma sırasında farkına varılmayan daha derindeki küçük kaslar da çalışır.

S:Genelikle pilatesi kadınlar yapıyor. Peki, erkekler neden pilates yapmalı? A.H.: Erkekler için de aynı faydalar geçerli. Pilates kasları güçlendirir, duruşu düzeltir, esnekliği artırır, kasları iyileştirir ve yaşla birlikte vücudun tonlanmasını sağlar.

S: Pilates’e başlamak isteyenlere vereceğiniz en önemli tavsiye nedir? A.H.: Yeni başlayanlara, kendilerine yakın bir stüdyo bulmalarını ve eğitmenin egzersizleri doğru yapılıp yapılmadığına dikkat ettiği bir iki derse katılmalarını öneririm. Hareketleri doğru yapmak en önemli kural.

S: Pilatesi bırakanların en çok kullandıkları neden nedir? Ne öneriyorsunuz?

A.H.: “Yeterince hızlı sonuç vermiyor” Diyorlar. İnsanları sürekli olarak en azından altı hafta boyunca bu sistemden vazgeçmemeleri için cesaretlendiriyorum. Çünkü farkı ancak o zaman görebilir ve hissedebilirsiniz. Ne tür bir program olursa olsun sabırlı olmak, vazgeçmemek ve uzun vadeli düşünmek gerekiyor.

S: Haftada ne sıklıkla egzersiz yapmaya ihtiyacımız var?

A.H.: Egzersiz yapmaya ayrılan zamanın değil, egzersiz yapmak için gösterilen çabanın önemli olduğunu düşünüyorum. Yaptığın şeyin işe yaraması önemli, yüzde yüzünü verdiğin yarım saat yüzde yirmini vererek çalıştığın bir saatten daha verimlidir.

Alan Herdman’dan altın öğütler:

• Sağlıklı yaşamın anahtarı her şeyin dozunda olmasıdır.

• Fit olmak ve sağlıklı beslenmek tabii ki önemli, ama arada sırada sevdiğiniz bir şeyden bir parça yemenin size bir zararı olmayacaktır.

• Formda kalabilmek için yapacağınız en iyi şeyler: bol bol yürüyüş yapmak, yediklerinize dikkat etmek, az yemek, güçlü ve zayıf yanlarınızın farkında olmak ve aralarında bir denge sağlamak

• Diyet yapmak oldukça kısıtlayıcı bir şey. Çoğunlukla da kendini yememen gereken şeyleri isterken bulursun.

Yeme alışkanlıklarında ya da egzersiz rutinindeki herhangi bir değişiklik kısa vadeli geçici hızlı bir değişimin değil uzun vadeli yaşam tarzı değişikliklerinin parçası olarak görülmeli.

• Formda kalmanın mantrası: Değişimin zaman alacağının farkında ol. o yüzden uzun vadeli planlar yap ve kendini iyi hissetmenin keyfini çıkar.

• Zayıf görünmek için gizli silah: Öncelikle duruşunun doğru olduğuna dikkat etmelisin. Dik durursan otomatik olarak vücudunu uzatmış ve ince görünüyor olursun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.