İstiridye Mantarı ve Faydaları

42

Vücut içerisinde bulunan hücreler serbest halde dolaşan radikaller tarafından zarar görebilmektedirler. Bu zarar zaman zaman kanser gibi büyük problemlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. İstiridye mantarı antioksidan özelliği taşıması sayesinde hücrelerin zarar görmesine yol açan radikallerin etkisinin ortadan kalkmasını sağlar. Kanser ile mücadele için üretilen çoğu ilacın içerisinde istiridye mantarı yer alır.

İstidirye mantarı antioksidan olmasının yanında harika bir kolesterol dengeliyicidir. Bu özelliğini içerisindeki levostatin maddesinden kazanan istiridye mantarı, kolestrolün dengede kalmasını sağlar ve yeri geldiğinde kolestrol değerinin düşürülmesinde de görevalır.

Hem antibakteriyel hem yüksek besin değerli

İstiridye mantarı doğal antibiyotik özelliği gösteren bir besindir bu yüzden de çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasında rol alan bakteriler istiridye mantarı sayesinde ortadan kaldırılır. Antibiyotik ilaçlarını kullanıp vücudunuzu kimyasallarla doldurmak istemiyorsanız istiridye mantarı gibi doğal çözümlere yönelebilirsiniz.

Yüksek miktarda demir içermesiyle mantarla eti kıyasladığımızda mantarın besin değeri daha ağır basmaktadır. Et tüketmeye maddi olarak durumu yetmeyen insanlar daha uygun fiyatlı temin edebilecekleri istiridye mantarını tüketebilirler. Bu sayede vücutlarının ihtiyac duyduğu demir ihtiyacı karşılanır. Bunun yanında bu mantar türünün bünyesinde yine yüksek miktarda B vitamini bulunur. B vitamini eksikliğinden dolayı yaşadığınız sıkıntılar var istiridye mantarı bu derdinize de derman olabilir.

Bağışıklığı güçlendirir ve kabızlığı engeller

Yüksek lif oranı içeren mantar dışkıyı yumuşak hale getirir ve kabızlık sıkıntısı çekenlere iyi gelir. Sindirim sisteminin hızlı çalışmasını sağladığı için bu sistemde yaşadığınız farklı sıkıntıları da çözüme ulaştırabilir.

Antioksidan ve antibakteriyel özelliğiyle bağışıklığı kuvvetlendiren mantarı, bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu düşünen kişileri düzenli olarak tüketmesi uzmanlar tarafından öneriliyor. Bu sayede hastalıklara karşı vücudunuz daha sağlam durabilecektir.

İçinde bolca potasyum bulunduran istiridye mantarı, bu potasyumla tuzun etkisini azaltır ve yüksek tansiyondan muzdarip olan kişilere iyi gelir. Tansiyonunuza düzene sokmak için tuz tüketimini sınırlamakla beraber istiridye mantarı tüketmek şifa olacaktır.

Anemi hastalığı ile boğuşan kişilerin de folat ve demir alımını yükseltecek olan mantar tedavi sürecine hız katacaktır. Anemi sıkıntısı çekenler tıpki istiridye mantarı gibi bolca folat ve demir içeren besinleri tüketmelidir. Bu sayede hastalıkla verdikleri mücadele de daha dayanıklı olacaklardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.