Ankilozan Spondilit nedir ?

314

Ankilozan Spondilit bir iltihaplı romatizma hastalığıdır. İltihaplı romatizmalar çeşitli tanılar ile konulabilir ve farklı farklı çeşitleri vardır. Ankilozan spondilit genç ya da yaşlı her kesimden insanın karşılaşacağı bir hastalık türüdür ve bu hastalık eklem bölgelerinizde bükülmeleri kasılmalar ve şekil bozukluklarına yol açabilir. Tedavisi uzun ömür özel ilaç kullanımıdır ve tanı olarak hastalığa kesin bir çözüm halen bulunamamıştır. Çeşitli tedavi ilaçları vardır ve bu ilaçlar sayesinde hastalık vücut üzerinde baskın tedavi süreci uygulanarak uyutulmaya çalışılmaktadır. Bu tedavi yöntemi periyotlarında ilaçların cinsine bağlı ilaç dozları; haftalık, iki haftalık, aylık, bir buçuk aylık, iki aylık ve iki buçuk aylık olarak çeşitli aralıklarda uygulanmaktadır. Ankilozan spondilit korkulacak bir hastalık olmasa da aslında üzerinde durulmasa korkulacak bir hastalıktır korkma nedenine gelecek isek el ve ayak parmaklarında şekil bozuklukları görülebilir ileri ki zamanlarda şekil bozulması gittikçe artarak omurgada eğilmeye yol açabilir bu şekil bozukluğu nedir diye sorarsanız bknz. Suna Pekuysal Hastalığı suna pekuysal da bir Ankilozan spondilit hastası idi ve hastalığın son safhasında omurga eğrilmesi ile karşılaştı.

Ankilozan spondilit üzerinde durulması gerekilen bir hastalıktır. Peki bu Ankilozan spondilit nedir doğal yollardan nasıl geçer diye soracak olursanız ya da bu Ankilozan spondilit‘in kimyasal tedavileri nedir diyor sanız sizlere bunları sırayla anlatmaya çalışacağım. Doğal tedavi yöntemleri arasında tek çare kaplıcalar dır. Ankilozan spondilit için kaplıcalar vücut eklemlerine en iyi gelebilecek doğal şifa yöntemleridir bu yöntemle eklem bölgelerinizdeki iltihapları dizginleştirebilir aynı zamanda hastalığa geçici çözüm bula bilirsiniz lakin tamamen bir çözüm değildir. Ankilozan spondilit kimyasal tedavileri arasında çeşitli ilaçlar vardır ve bu ilaçların fiyatları oldukça pahalıdır fakat devlet bu ilaçların ücretlerini eğer SSK’ınız aktif ise karşılıyor. İlaçların fiyatları 1110 TL’den 2300 TL’ye kadar değişkenlik gösterebiliyor. Rapor aldığınız takdir iki aylık bir tedavi sürecindeki ilaç tutarınız 10000 TL’yi bulmaktadır. Bu ilaçlar; Remicade, Enbrel ve Humira’dır. Kesinlikle ve kesinlikle doktorunuza tanışmadan hiçbir şekilde ilaç kullanmayınız.

Ankilozan Spondilit hastalığında ağrısız bir dönem ve ağrısız yaşam için kesinlikle imkanınız var ise yüzme sporu ile uğraşmanız gerekmektedir ya da bisiklet sürmeniz gerekmektedir. Hareket halinde olan ve sürekli hareket yaparken eklemler sayesinde hastalığın tüm eklemlerinizi sarmasını ve hastalığın olumsuzluklarından etkilenmeyi geciktirebilirsiniz. Ankilozan Spondilit nedir nasıl spor ile tedavi olunur diye sorarsanız yüzmek ve bisiklet sürmek en etkili çözüm olacaktır.

Ankilozan spondilit nedir belirtileri nelerdir diye soracak olursanız, Ankilozan spondilit hastalığı şöyle ki sabah uyandığınızda uyku halinde sabit duran vücudun uyandığınızda kasılması ve yataktan kalkmakta güçlük çekmenizdir. Başınızı eğilerek yıkarken eğilmede problem çekip eğilmemeniz ve öne eğilmede belinizde kısıtlama yaşamanız. El ve ya ayak bölgenizde su toplama şişme ile karşılaşmanız. Göğüs, boyun, bilek, bacak, baldır, ayak parmağı, el parmakları, göz gibi bölgeler ve özellikle eklem bölgelerinizde sancılı ağrı yaşamanız ve kasılmalar hissetmeniz. Uyku halindeyken ağrılar ile terlemeniz ve şiddetli ağrılar yüzünden uykudan uyanmanız bunların hepsi yada bir kaçı bir Ankilozan Spondilit hastalığı belirtileridir. Noktadan.com sağlıklı günler diler, sağlık insan oğlunun en değerli tek varlığıdır lütfen sağlığınıza dikkat ediniz ve hastalık türü ne olursa olsun doktorlara başvurmaktan asla çekinmeyiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.