Mercimekle zayıflama yöntemi

99

Kuru baklagillerden biri olan yeşil mercimeğin, son zamanlarda yapılan araştırmalarla zayıflamaya da etkisi olduğu kanıtlandı. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamasından dolayı zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

      Yeşil Mercimeğin Faydaları

  • Yeşil mercimek iyi bir lif deposu olduğundan tüketildiği zaman mideyi şişirir ve tokluk hissi yaratır, erken acıkmayı önler.
  • Yeşil mercimek bağırsakları çalıştırarak boşaltım sistemine yardımcı olur ve diyetler de birçok kişinin yaşadığı kabızlık sorununu engeller.
  • Yeşil mercimeğin fazlasıyla karbonhidrat içerdiği düşünülürse, ilk bakışta diyete uygun değilmiş gibi görünebilir. Ama sindirimini yavaş olduğu için karbonhidratlar vücuda çok yavaş bir şekilde geçer.
  • Yeşil mercimekte sıfır kolesterol olduğundan, protein almak isteyen kolesterol hastaları için fazlasıyla güvenli olacaktır.
  • Yeşil mercimek folik asit açısından da çok zengindir. Hamilelik döneminde bayanların tüketilmesi önerilen bir yiyecektir.
  • Tansiyonu düşürdüğü ve dengelediği kanıtlanmış yaraları arasındadır.

Yeşil mercimeği farklı şekiller de tüketebilirsiniz. Toplumumuzda en çok çorba şeklinde tüketilen yeşil mercimeği salata olarak da tüketebilirsiniz. Diyetler de dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise günlük alınan kalori miktarıdır. Her insanın yaşına, kilosuna ve yaşam tarzına göre farklı günlük kalori ihtiyacı vardır. Günlük kalori ihtiyacı ortalama 2000 olan bir insan bu kalori miktarına dikkat ederek 2000’den az tutarsa kilo vermesinin kolaylaştırdığı görecektir. Yeşil mercimeğin kalorisini gözden geçirecek olursak, bir yemek tabağı pişmiş yeşil mercimek yaklaşık 230 kaloridir. Diğer yemeklerle ve hatta fast foodlarla kıyaslayacak olursan kalorisinin çok düşük olduğu ve diyetlerde gönül rahatlığıyla tüketileceği görülmektedir. Sindirimi kolaylaştırması ve kalorisininim az olasından dolayı diyetisyenler tarafından son zamanlar da çokça duyulmakta ve tavsiye edilmektedir.

Diyette Yeşil Mercimek Nasıl Tüketilmelidir?

Diyet yapan insanlar da çokça karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de halsizliktir. Yeteri kadar iyi ve düzenli beslenmediğinden kaynaklanan bu halsizlik durumunu engellemek için günde 2 yemek kaşığı kadar haşlanmış yeşil mercimeği tüketmek, halsizlik ve yorgunluk durumunu ortadan kaldıracaktır. Vücudun ihtiyacı olan şekeri 2 yemek kaşığı mercimek karşılayacağı için, diyet daha sağlıklı yürütülebilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.