Keten tohumuyla zayıflama

127

Kimyasal tedavi, ilaçlarla zayıflama, günümüzde yerini doğal yollarla beslenme ve doğal bitkiler ile zayıflamaya bırakmış durumda.

Keten tohumu da bu doğal bitki türlerinden bir tanesidir. Çok şifalı bitki (Latincede) anlamına gelen keten tohumu yeni duyulan bir besin değil. Susama benzeyen görüntüsüyle, 10 bin yıl kadar mazisi olan keten tohumu,  eski Mısır’a kadar uzanıyor.

Omega 3 bakımından çok zengin olan keten tohumu, kalp-damar hastalıklarına, yüksek kolesterole, kan şekerinde ki bozukluklara, romatizmal hastalıklara ve bağışlık sistemine faydalı olduğu kadar; yüksek lif içeriğiyle, tokluk hissi vererek,  zayıflamaya yardımcı oluyor.

Aynı zamanda, diyet yapıldığında yaşanan büyük sorunlardan biri olan kabızlık içinde keten tohumu kurtarıcı oluyor. Bilindiği gibi keten tohumu müshil etkisi de gösteriyor. Fakat keten tohumu kullanımında hassas davranmak gerekiyor. Çünkü fazla tüketildiğinde sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Faydalı olan keten tohumu türü; sarı keten tohumudur. Ayrıca mümkünse önceden öğütülmüş olan keten tohumunu değil; doğal halini alıp öğütmeye özen gösterilmeli.  Öğütülmüş olarak alırsanız, tazeliğinden emin olmanız gerekeceğinden,  dürüstlüğünden emin olunan yerlerden de satın alınabilir. Yine de en doğrusu öğütülmemiş satın alarak, kullanılacak miktar kadar taze şekilde öğütmek.

Keten tohumunu farklı şekillerde kullanabilirsiniz.  Bir kâse yoğurt içine, bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyip kullanabilir. Veya salata, çorba içerisine eklenebilir. Yiyeceklerle kullanmak istemezseniz; bir bardak suyla keten tohumu tüketebilir.

Gün içerisine yayarak da kullanmak mümkündür.  Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği öncesinde, bir tatlı kaşığı keten tohumunu yiyip üzerine bolca su içilebilir. Arkasından da öğüne geçilebilir. Bu şekilde kullandığınızda daha çabuk doyduğunuzu hissedeceksiniz. Üstelik sonrasında da uzun süre acıkmadığınızı fark edeceksiniz. Tüm zayıflama kürlerinde olduğu gibi sadece keten tohumu ile zayıflama da mucizeler beklemek yanlış bir yaklaşım oluyor. Çok fazla tüketildiğinde de daha fazla kilo verilir düşüncesi de tamamen yanlış.

Peki, bu şekilde kaç kilo kadar verilebilir?  

Her gün günde bir yemek kaşığı keten tohumu kullanan bir kişinin aylık 4 – 5 kilo kadar verdiği gözlemlenmiştir. Kendiniz için en uygun yöntemi seçerek, uygulamanız mümkün. Üstelik hiç zahmetli değil. Çalışırken de rahatlıkla kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.