Tavuk karası nedir?

88

Toplum içerisinde tavukkarası hastalığı olarak bilinen hastalık gece körlüğü hastalığıdır. Gece körlüğü vücutta bulunan A vitaminin eksik kalması durumunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Tavukkarası rahatsızlığı olanların hastalığın devam etmesi durumunda tamamen körlüğe varabilecek kadar büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Gözün içerisinde bulunan retinanın bozulması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır.

Tavukkarası hastalığı olanlar ilk olarak gece görmemeye başlarlar. Daha sonra hastalığın ilerlemesi durumunda ise sadece ön kısımda belirli ve kısıtlı bir alan görebilmektedirler. Bu durum hastalar için oldukça tehlikelidir. Sürekli olarak bir şeyler kırma ve kazalar yapma gibi durumlara yol açmaktadır. Tavukkarasının en ileri evresinde ise hastanın kör olması durumu söz konusudur. Gece görme sorunu yaşayanların hiç vakit kaybetmeden ve ciddi bir zarar görmeden doktora gitmeleri tavsiye edilmektedir.

Tavukkarası Hastalığın Nedenleri Nelerdir?

Tavukkarası hastalığı genetik bir hastalıktır. Diğer aile bireylerinde tavukkarası hastalığı var ise bu durumunda kişi oldukça risk altındadır. Tavukkarası hastalığının sonradan oluşması mümkün değildir. Eğer hastalık doğuştan kişiye genler ile geldi ise bu şekilde hastalığa yakalanmak mümkündür. Yani dış etkenler tavukkarası hastalığına karşı etkili değildir.

Akraba evliliği yapmış olan kişilerin çocuklarında tavukkarası olma ihtimali oldukça yüksektir. Akraba evlilikleri her zaman için yanında birçok rahatsızlığı getirmektedir. Tavukkarası rahatsızlığı da bunlardan biridir.

Tavukkarası Hastalığın Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Tavukkarası hastalığının üzerinde yapılan çalışmalar hala devam etmektedir. Henüz uygulanmış ve olumlu sonuç alınmış bir tedavi yöntemi maalesef yoktur. Tavukkarası hastalığı olan kişiler daha çok bu duruma alışmakta ve bu şekilde yaşanmayı öğrenmektedir.

Tavukkarası Hastalığının ilerlemesinin durdurulması adına doktorlar tarafından önerilen vitamin ilaçları kullanılabilmektedir. Yalnız bu vitamin ilaçları tedavi etmemekte sadece yavaşlatmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.