Hamilelik döneminde bu hastalıklara dikkat!

128

Hamilesiniz ve o keyifli süreç başlamıştır. Bu heyecan verici süreçte kaygılar taşıyor olabilirsiniz. Vücut yapısını ve anatomisini değiştiren bu süreçte bilgilenmek ve bilinçli bir anne olarak kendinizi ve bebeğinizi doğuma sağlıklı olarak hazırlamak önemlidir. Belli başlı olarak hamilikte dikkat edilmesi gereken hastalıklar:

Bulantı- Kusma:

Bulantılar hamileliğin ilk aylarında görülen geçici bir rahatsızlıktır. Geçici olmayan ve tedbirlere rağmen geçmeyen bulantılarda doktorunuzdan yardım almanız gerekecektir. Daha çok sabahları uyanınca midenin boş olması ile beraber oluşmaktadır. 3 öğün yerine azar azar ve sıklıkla yerseniz mideniz boş kalmamış olur. Minareli suyu çokça tüketmenizde fayda var.

Bulaşıcı Enfeksiyonlar:

Grip hava yoluyla bulaşan bir hastalık olduğundan bu hastalıktan korunmak önemlidir. Gebelikte bağışıklık sistemi değiştiğinden bu süreç uzayabilir. İlaç alımı da normal olmayacağından dolayı etkisi az olan ilaçları kullanabilir ya da bir takım önlemlerle atlatmaya gayret göstermelisiniz. Taze sıkılmış meyve suları, doktor tavsiyesine uygun bitki çayları rahatlamanızı sağlayacaktır. Bu tür rahatsızlanmalarda özellikle ateşlenmemeye dikkat edin. 38 derecenin üstüne çıkarsa mutlaka doktora başvurmalısınız.

Kansızlık:

Bebeğin gebelik sırasında ihtiyaçlarının artmasıyla beraber annenin demir gereksinimi fazla olmak zorundadır. Bazen besinlerin yeterli gelmemesi nedeni ile demir haplarına gerek vardır. Gebelik boyunca kullanmanızda hiçbir sıkıntı olmayacaktır.

Vajinal Enfeksiyonlar:

Çoğu gebelerde gebelik boyunca tekrarlayan mantar enfeksiyonu gebeliğin bitimiyle sona erecektir. Fakat sıkıntılı bir enfeksiyondur. Kaşıntı, kaşıntıya bağlı tahriş ve kızarıklık, peynir kesiği şeklinde akıntı idrar yaparken yanma mantarın belirtisidir. Hamilelik boyunca bununla baş etmek de kolay olmayacaktır. Pamuklu çamaşır kullanmaya ve günlük değiştirmeye özen göstermelisiniz. Yoğun olduğunda da doktor tavsiyesiyle kullanılan fitiller rahatlatacaktır.

Kronik Rahatsızlıklar:

Şeker, kolesterol, yüksek tansiyon gibi kronik olan rahatsızlıklarda sürekli doktor kontrolünde tutulması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.