Çocuklarda yeme bozukluğu

104

Bebekler doğduklarından hemen sonra acıkırlar, huzursuz olan bebek sürekli olarak ağlar. Açlık ihtiyacı karşılandıktan hemen sonra normale döner ve annede artık bebeğinin hareketleri ile bebeğin neye ihtiyacı olduğunu anlar.

Bazı annelerde endişe problemi vardır. Bebeğim doyuyor mu? Bebeğim az yiyor? Veya yemiyor diye endişelenirler. Endişe anneden çocuğa geçer. Annenin fazla endişeli olması ve sürekli ısrar etmesi de çocukta bir süre sonra yemek yeme bozukluğunu ortaya çıkarır. Bazen de tıbbi bazı problemlerden dolayı olabilir. Mesela sindirim sistemi ve soluk borusu sorunları var ise çocukta yeme bozukluğuna neden olabilir.

Ailenin beslenmeye karşı olan tutumu çocuk içinde oldukça önemlidir. Çocukla kesinlikle inatlaşmamak gerekir. Onun sevdiği ve dikkatini çekebilecek şekilde sunum yapmak ve sağlıklı duruma getirmek önemlidir.

Çocuklarda yeme problemi yemek seçmeyle başlar. Öncelikle sadece kendi istediklerini yemek isterler. Aile ise daha sağlıklı, sebze, meyve gibi yiyecekler yemesini isterler. Çocukların istediği ise sadece cips, şeker, çikolata gibi abur cubur ve zararlı yiyeceklerdir. İki zıt tercih olunca yapılması gereken çocuğa iki çeşidin karıştırılarak sunulması dır.

Yeme bozukluğu sadece yemek ayırma değil, birde aşırı yemek yeme gibi olabilir. Bazı çocuklar yiyeceklerin zararlarını düşünemez ve aşırı yeme davranışında bulunabilir. Anne ve baba bazı duygularını yemek yiyerek ifade ediyorsa, çocuk bunu örnek olarak algılar ve oda kendini bu şekilde ifade ediyor olabilir. Bu durumda çocuk gözlenmelidir. Gerçekten duygusal olarak mı yapıyor? Ya da gerçekten yeme bozukluğumu var. Bu durum düzelmezse ve gittikçe de artış gösteriyorsa mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.