Çocuklarda yeme bozukluğunun önüne nasıl geçilir?

63

Yeme bozukluğuna en çok okul öncesi rastlanılır. Çocuk bebeklik döneminden sonra yeme alışkanlığını edinmeye başlar. Bebekler acıktıkça anne bebeği doyurur. Bebek sakinleşir huzursuzluğu giderilir. Bu şekilde bebeğin beslenme döngüsü oluşur. Bebeğin beslenme şekli bunun dışına çıkarsa ve hayatına psikolojik, duygusal bazı sorunlar da girerse çocukta yemeğe itiraz etme yani yememe veya sürekli yemek yeme gibi bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu dönem kesinlikle ihmal edilmemeli ve mutlaka gözlenmelidir. Aile çocuğa mutlaka yemek alışkanlığını kazandırmalıdırla

Yeme alışkanlığı öncelikle aile içinde kazanılır. Sürekli olarak yemek ortamının huzurlu ve ilgi çekici sunumda olması gerekir. Böylelikle çocuk huzurlu bir masada, sevdiği yiyecekleri, sağlıklı bir şekilde yiyecektir ve itiraz etmeyecektir. Çocuğun yememek için çabaladığı yiyecekleri, sebzeleri sevdiği yiyecekler ile karıştırarak hatta süsleyerek sunabilirler. Bu şekilde ilgi çekici ve yaratıcı fikirlerle çocuk yemek yemeye ikna edilirse bir süre sonra yeme problemi kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Aksine bir savaş haline gelirse çocuk kendisini sadece bu şekilde ifade etme yolunu seçecektir. Anne ve babasının ilgisini çeker ve onları bu şekilde cezalandırır. Bu da çocuğu yeme bozukluğuna iter.

Anne ve babanın çocuğa çok fazla baskı uygulamaması, doyduğunu söylediğinde ise zorlamaması gerekir. Çocukla kesinlikle inatlaşmamak onu sadece acıktığında doyurmak daha uygun bir davranış olacaktır. Bir sonraki öğüne kadar acıkıp zorlamanıza gerek kalmadan yemek yiyecektir. Anne ve baba bu kurallara dikkat edecek olurlarsa çocukta oluşan yeme sorunu zamanla ortadan kalkacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.