Sirke suyunun faydaları

165

Sirke, bazılarımız tarafından sevilmeyen bir gıda olmakla beraber bazılarımız evinden eksik etmez. Bende sirkeye önem vermez, hiç bulundurmasam aklıma gelmezdi. Ancak gıda olarak tüketmesemde, ateşi yükselen birine sirkenin faydalı olduğunu bildiğimden, aslında her daim evde bulundurulması gereken bir ilk yardım malzemesi olarak düşündüğüm bir madde idi sirke. Ancak sirkenin faydalarını öğrendiğimde sadece ilk yardım malzemesi olmaktan çıkmalı, tükettiğim gıdaların arasında yer almalı dedim ve kullanmaya başladım. Ve ”sirkenin faydaları nelerdir” yazımızı sizlerle paylaşarak, tüketiminizi arttırmak için bir nebze de olsa katkıda bulunmak istedim.

Sirkenin içeriğinde, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, meyve asidi gibi mineraller içerir

Zayıflamada yardımcı olur: Evet, sirke kilo vermenize yardımcı bir maddedir. Salatalara ekleyerek her gün tüketebilirsiniz. Antispetik özelliği ile vücutta ki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır ve mide hararetini giderir.

Kan şekeri seviyesini düşürür: Dikkat edilmesi gereken husus şeker hastalarının doktor tavsiyesi ile kullanmasıdır. Çünkü kandaki şekeri hızlı bir şekilde düşüreceği için sağlık problemleri ile karşılaşılmasından kaçınılmalıdır.

Sivilcelere iyi gelir: Suya veya salatalık suyuna karıştıracağınız bir miktar sirke cildinizi temizlemenizi sağlar ve sivilcelerinize iyi gelir.

Cilt hastalıklarına iyi gelir: Sedef hastalığı gibi cilt hastalıkların tedavisinde sirke kullanılır, ekzema ve yaralarda iyileşme sağlar.

Kabızlığa iyi gelir: Sindirimi kolaylaştırdığı için kabızlık sorununuza çözü olacaktır.

İdrar yolları enfenksiyonu: Aynı sebepten dolayı idrar yollarındaki enfeksiyonada iyi gelecektir.

Mineral takviyesini sağlar: Vücudun ihtiyacı olan mineralleri karşılar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Böylece hastalıklara karşı direncinizi arttırır.

Sirkenin vücutta sağladığı faydaları olduğu gibi diğer alanlarda da faydaları vardır.

Sebze ve meyvelerinizi temizlemek için de sirkeden yararlanabilirsiniz. Böylece tarım ilaçları, gizli kirleri vs yok etmiş olacaksınız.
Duman kokusunu giderir, bir kaseye elma sirkesi koyarak sigara ya da duman kokularından evinizi arındırabilirsiniz.
Tükenmez kalem lekelerini çıkarır, bir sünger yardımıyla lekenin olduğu yere uygulayın.
Aynalarınızı masalarınızı sirkeli su ile temizleyerek hem daha hijyenli hemde daha uzun temiz kalmasını sağlarsınız.
Bir çok alanda temizlik malzemesi olarak kullanılır. Halıların temizliğinde, buzdolabı, mikrodalga fırın, mobilyalar, ekmek tahtası, bulaşık makinesi vs temizliğinde de kullanabilirsiniz.
Sirkenin faydaları saymakla bitmediği gibi bazı yan etkileri de mevcuttur. Fazla oranda tüketilmemesi gerektiğini ve rahatsızlıklarınıza karşı nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda mutlaka bilinçlenmeniz gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.