Neden göz dalması olur?

140

Göz dalması nerdeyse tamamımızda görüldüğünden dolayı bazı insanlar hiç bir şekilde önemsemez. Başkalarında gerçekleşmiş olduğunu da görünce bazı hallerde içimiz çok fazla rahatlamış olur. Lakin hiç bir şekilde unutulmaması gereklidir ki böyle umursamamakta olduğunuz, ufak tefek görmüş olduğumuz şeylerde dahi dikkatli olmamız gerekli olabilir. İllaki çok ciddi bir şey olmak mecburiyetinde de değil, yalnızca gereken tüm araştırmaları yaparak ona göre davranmanız gerekli olabilir.

İki tane gözümüzün optik bir durumdaki eksenlerinin bir cisme yoğunlaşmış olmasıyla iki gözümüzden de getirilen bilgiler karşılaştırılmış olur ve bu karşılaştırılmış olan bilgilerin sonrasında görüntü meydana gelir. Normal şartlarda görüş kendiliğinden bir cisme kilitlenmiş olur. Bu ise genel olarak göz refleksiyle olmaktadır. Göz refleksiniz bazı durumlarda bilinçli yapılmaz, yarı – bilinçli bir şekilde yapmış olduğumuz zamanlar da olabilir.

Göz dalması ise söz konusu bu refleksi bir noktaya yarı – bilinçli bir biçimde yapmamızla meydana gelmektedir. Böyle olduğu zaman bakmış olduğumuz noktanın ayrık bir biçimde iki tane değişik görüntüsüyle karşılaşmış oluyor. Görüntülerin kesin bir durumda bulunmamasının ve bir de uzaklığın anlaşılmamasının nedeni ise meydana gelen bu ayrık görüntüler olarak öne çıkmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.