Kız isteme elbiseleri

129

Kültürümüzün çok önemli bir parçası olarak öne çıkan kız istemesi aynı esnada söz veyahut nişan şeklinde de bilinmektedir. Kız isteme merasiminden sonra söz yüzükleri takılır veyahut daha ileri bir tarihle ilgili taraflar uzlaşabilir. Böyle olması da ailelerin kültürüne göre değişiklik gösterebilir.

Kız istemeleri esnasında eğer erkek tarafı daha uzak bir yerden gelmekteyse ya da kız isteme veyahut nişan bir arada gerçekleşecekse kız tarafıyla beraber erkek tarafı özel kıyafet seçimi yapar. Bu söz konusu törenler çok daha heyecanlı bir süreç olarak gerçekleşebilir. Bu söz konusu süreçlerde giyilecek kıyafet modellerinden takılara, sunulacak mevcut durumdaki hediyelerden ikramlara kadar her şey fazlasıyla ciddi bir şekilde ve büyük bir titizlikle seçilmiş olur.

Gelin adayı olanlar da kız isteme merasimleri esnasında giyecekleri elbiseleri aylar öncesinde belirlemeye başlar. Bunu belirleyebilmek ise düğün ya da nişan elbisesine göre çok daha kolaydır. Zira bu merasimler içerisinde seçim yapılacak elbise daha sade olabilir. Elbisenin hiç bir şekilde dekolte durumda olmaması ve tamamen abartısız bir elbise olarak seçilmesi de uygun olabilir.

Dizlerin altında, yakası hareketli danteller kullanılarak süslü bir elbise seçiminde bulunabilirsiniz. Elbise rengine şöyle bir geçersek, kendinize çok daha yakışan bir renk seçimi yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.