Anti HCV nedir?

342

Hepatit çeşitlerinden biri de Hepatit C’dir. Çoğu yerde bu hastalığın kısaltması olarak Hcv ibaresi kullanılır. Hcv aslında bir virüs çeşidi olup, karaciğer enfeksiyonuna yol açar. Bunun sonrası ise Hepatit C hastalığıdır.

 Bu hastalık vücuda bir kere yerleşti mi bir daha iyileşme olmaz diye bir şey yoktur. Tedavi ile düzelme olabilir. Hcv virüsü kana karışınca vüut buna tepki göstererek antikor oluşturabilir. Buna Anti Hcv denilmektedir. Vücutta bu antikorun bulunması hastalıktan iyileşme sağlandı manası taşımaz sadece vücuda virüsün girdiği anlaşılmış olur. Hastalığın derecesini anlamak için daha ileri hepatit testleri yapmak gerekir.

Anti Hcv aynı zamanda karaciğer hastalıklarının sebeplerinin incelenmesi ve kan bağışında bulunacak kişilerin taranmasında da kullanılmaktadır. Bu antikor Hepatit C hastalığı ilerledikten sonra kanda tespit edilebilmektedir.

Bende Anti Hcv Olup Olmadığını Nasıl Anlarım ?

Test sonucu 0 – 1 IU/mL ise bu normaldir, yani anti Hcv yok demektir. Bu değerden büyük ise anti Hcv pozitif denilebilir.

Bununla birlikte testlerin yanlış olma olasılığı da ciddi derecede vardır. Sizde virüs veya antikor yok iken de bu değer pozitif çıkabilir. Buna yalancı pozitif çıkma denilmektedir.

Eğer sizde de anti Hcv pozitif çıktı ise bir de Hcv RNA testi yaptırmanı gerekir. Bu test de pozitif var ise sizde virüs var ve çoğalmaya da devam ediyor manasına gelir. Bunun tersine Hcv RNA testi negatif çıkar ise iki ihtimal vardır. Ya size virüs bulaşmış ama vücudunuz onu yenmiş, yada Hcv testi yalancı olarak pozitif çıkmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.