Hepatit B hastalığının farkında mıyız?

27

Karaciğer, vücutta çok önemli işlevler yerine getiren bir organdır. Kan şekerini dengeleme, sindirim, besinleri sentezleme gibi pek çok görevi yerine getiren karaciğer, aynı zamanda birçok mikrobu barındırmaya da müsaittir. Karaciğerin maruz kaldığı ve işlevlerini yerine getirmesine engel olan virüslerden birisi de hepatit b virüsüdür.

            Peki, karaciğer için riskli olan bu hepatit b nedir? Bu yazıda sizlere bu virüs hakkında bilgiler vereceğiz. Hepatit b, karaciğere yerleşerek iltihap oluşumuna neden olur. Böylelikle karaciğere zarar verir. Karaciğerde meydana gelen enfeksiyonlar kalıcı ya da geçici olabilir. Eğer virüs, 6 aydan fazla bir süredir karaciğerde ise artık kronik bir durum söz konusudur.

            Hepatit b belirtileri, bu virüsün ve hastalığın kendine has olan belirtileri değildir. Başka hastalıkların da habercisi olabilir. Mide bulantısı, kusma, baş bölgesinde ağrı, deride şişlikler ve kızarıklıklar hepatit b hastalığının habercisi olabilir. Özellikle karaciğer bölgesinde ağrı varsa ve karaciğer testi sonucu enzimlerde azalma gözlendiyse, hepatit b hastalığı riski oldukça yüksek demektir.

            Hepatit b testi herkes tarafından yaptırılmalıdır. Çünkü bu hastalık açısından her birey risk altındadır. Hamilelikte hepatit b bebeğe zarar vermez ve anne hamile olmayanlarla aynı belirtileri yaşar. Bu yüzden hamilelikte de tarama testleri yapılmalıdır.

            Hepatit b hastalığı, doğum esnasında anneden bebeğe, cinsel ilişkide, kan bulaşımıyla bireylere geçebilecek bir hastalıktır. Bu tür konularda sağlık açısından dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.