Hepatit B karaciğeri nasıl etkiler?

178

Bilindiği Üzere Hepatit B hastalığı bulaşıcı bir virüs etkisi ile meydana gelir hasta hepatit b virüsü enfekte olduğun da yaklaşık 6 aylık bir kuluçka süresi başlar bu süre içerisinde iyileşme yani virüsün bağışıklık sistemimizdeki antikorlar yardımı ile etkisiz hale getirilmez ise kronik hepatit b meydana gelir. Kişi artık kronik hepatit b hastasıdır. Hepatit B virüsü kan veya vücut sıvıları yardımı ile vücuda geçtikten sonra akciğerlere ulaşıp üremeye başlar. Bu üreme süresi yukarıda da belirttiğimiz 6 aylık bir kuluçka döneminde gerçekleşir.

Hepatit B virüsü vücudumuzun sadece karaciğerlerinde yaşar ve antikorları 6 aylık süre içerisinde yenilgiye uğratırsa bir daha virüsü temizlemek mümkün değildir. Bu sebeple virüs vücudumuza ters etkileşim yaparak bağışıklık sisteminin akciğerler zarar vermesine sebep olur. Evet doğru okudunuz virüs değil akciğerlerimize zarar veren bağışıklık sistemimiz olur.

Bağışıklık sistemimiz neden akciğerlerimize zarar verir sorusunu yanıtlamak için virüsün sebep olduğu karışıklığı bir açıklayalım. Hepatit B virüs enfeksiyonu kapmış akciğerlerde bağışıklık sistemi virüse karşı savaş açmak için bir etkileşime girer karaciğerlerimizde virüs ve virüsten kurtulmaya enfeksiyonu temizlemeye çalışan bağışıklık sistemimiz arasında adeta biyolojik savaş çıkar ve bağışıklık sistemimizin savunma mekanizması harekete girdiğinde akciğerlerimiz de yağlanma ve yapısal hücrelere ciddi zararlar verir. Karaciğerlerimizdeki hücreler zarar gördüğünde düzgün çalışmaya bilir hatta ölebilirler buna bağlı olarak ta ölü hücre sayısı arttıkça karaciğer de yaralanmalar oluşabilir. Karaciğerdeki yaralara skar oluşması denirken fibroz tanımı da verilebilir.

Bu savaş sürerken karaciğerlerimiz de çeşitli sebepler dolayısı ile siroz olabilirken karaciğer dokusunda sertleşme ve nodül adı verilen şişlikler meydana gelebilir. Bu etkiler fazlalaştıkça karaciğerimizde yaraların (skar) artması sonucu yaşayan hücrelerin azalarak yok olması hızlı bir şekilde gerçekleşebilir.

Oluşan yaraların artması sonucunda karaciğer yetmezliği denilen hastalığa sebep olabilir karaciğer nakli olmazsa maalesef ölümle sonuçlanır.

Kronik Hepatit B hastalığınız varsa, kansere yakalanama riskiniz çok büyüktür. Kansere yakalanmamak için öncesin de siroz olmanız gerekmez ilk ölümcül etkisi olarak kanserle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Hepatit b enfeksiyonunun ölümcül sonuçlarını yaşamamak için önlemeler alınabilir düzenli test ve aşılarla virüs oranı belli bir ölçüde zararsız boyutlarda korunabilir. En önemli konu ise akciğerlerdeki ölümcül hasarlara izin vermemek için tedaviler mevcuttur.

Tedavilerin yanı sıra beslenme ile bu ölümcül sonuçları geciktirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.