Verem Belirtileri ve Tedavisi

4

Bulaşıcı hastalıklar içerisinde en tehlikeli olan verem, sinsi bir şekilde gelişme gösterdiğinden oldukça geç fark edilen bir hastalık olma özelliğine sahiptir. Verem riski taşıyan kişiler, sık sık hastalanan vücut direnci düşük kilerin yanı sıra alkol ve uyuşturucu madde bağımlıları, gece hayatına düşkün olan kişilerdir. 

Sürekli olarak öksürmek, balgam çıkarmak, ateşlenme, geceleri terleme, sürekli bir iştahsızlık hali, gözle görülebilecek şekilde kilo kaybı, sürekli yoğun ve halsizlik hisleri, göğüs ve sırt ağrısı şikâyetler ve kan tükürmek veremin yani diğer adı tüberküloz olan hastalığın başlıca belirtileridir. 

Verem hastalığından korunmak için öncelik BCG aşısıdır. 

Erken teşhisin hastalığın tedavisi için önemi oldukça büyüktür. Verem hastalığı vücuda sinsi bir şekilde yayılma gösterdiğinden dolayı tedavisi de oldukça sabır isteyen bir durumdur. Veremli hastaların kesinlikle beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Günümüzde veremin tedavisinde oldukça ilerleme sağlanmış olduğundan ne kadar erken teşhis edilirse hastalıktan o kadar çabuk kurtulmak mümkündür. Veremden korunmak için balgamıyla etrafa mikrop saçan kişilerden uzak durmaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.