Emzirmenin Yararları Nelerdir?

60

Anne sütü zamanında doğan, fetal depolarını anneden yeterli oranda almış tüm yenidoğan bebeklerin normal büyüme ve gelişmesini sağlayacak besin öğesi gereksiniminin tümünü ilk 6 ay tek başına karşılayabilen, yenidoğan ve süt çocukları için en ideal besindir. Emzirme süreci çocuğun diğer gerekli ek besinleri de alması ile 1-2 yıl devam ettirilmelidir. Anne sütü mucizevi tek besindir. Bir annenin bebeğine verebileceği ilk ve en güzel hediye anne sütüdür.

Bebek İçin Emzirmenin Yararları

Anne sütü her zaman sterildir ve ısı derecesi bebek için idealdir. Besin öğesi bileşimi bebeğin gereksinimlerini karşılamaya uygundur. Besinlerin sindirimine yardımcı aktif enzimleri içerir. Çene ve diş gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Tip I Diyabet, kalp hastalıkları, çölyak hastalığı, obezite gibi bazı kronik hastalıkların oluşma riskini azaltır. Enfeksiyonu önlemeye ve bağışıklığı artırmaya yardımcı IgA, IgG ve IgM immunglobulinleri içerir. Alerjiye karşı korur. Bebeğin ruhsal, fiziksel ve zeka gelişimine yardımcı olur.

Anne İçin Emzirmenin Yararları

Anne sütü ucuzdur, hazırlama sorunu yoktur. Anne ve bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirir. Annenin sağlığını korur. Annede göğüs, meme ve yumurtalık kanseri görülme riskini azaltır. Aynı zamanda anemi (demir eksikliği) ve osteoporozise (kemik erimesi) karşı da koruyucu etki gösterir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.