Böbrek Hastalarında Diyet Nasıl Uygulanmalı

17

Böbrek hastalarına uygulanacak olan diyetin hastaya göre hazırlanması büyük önem taşımaktadır. Çünkü hastanın böbrek fonksiyonuna göre farklı gıdalar tüketilmelidir. Böbrek hastalarında beslenme uygulanırken genel olarak dikkat edilmesi gereken aşırı süt, yumurta ve et tüketimi, sakatatlar, çikolata, meşrubatlar, tuz ve tuzlu yiyecekler, kuru baklagiller, tarhana, muz, kavun, kuru yemişler vb. gıdalarda sıralama yapılmalıdır.

Böbrek hastalarında beslenme kızartma yerine haşlama tarzında olmalıdır. 

Pişirme sırasında besinlerin değerini kaybetmemesine özen gösterilmelidir. Pişirilen yemekler sindirilmesi kolay olacak şekilde pişirilmelidir. Böbrek hastalarında beslenme kulaktan dolma bilgiler doğrultusun da değil, doktorun önerileri doğrultusunda yapılmalıdır.

Böbrek hastalarında beslenme, yiyeceklerdeki miktarlar ve pişirme tekniklerine dikkat edilmeli, potasyum kısıtlanmalıdır. Örneğin potasyum içeren yeşil yapraklı sebzeler, patates, asma yaprağı ve bazı meyveler daha az tüketilmelidir. Böbrek hastalarında beslenme konusuna dikkat edilmediği zaman hastanın durumu daha da ilerleyecek ve daha büyük sıkıntılar yaşanacaktır. Her hastalıkta olduğu gibi böbrek hastalığında da yapılması gereken diyetlere özen göstermek sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.