Nefes kokusunun nedenleri

199

Hoş olmayan kokular salgılayan bir nefes kendimize olan güvenimizi sarsar.Temiz bir nefese sahip olduğunu bilen insanlar sosyal anlamda rahat ve güvenlidirler.Nefes kokusunun çok farklı nedenleri olabilir.Genelde yediklerimizle ve diş problemleriyle ilişkilendirilen nefes kokusu bazen bunlardan tamamen bağımsız gelişir ve hatta bazen farklı hastalıkların da habercisi olabilir.Bu nedenle nefes kokusu problemi yaşıyorsak illa ki nedenleri üstünde durmalıyız.

Nefes Kokusunun Nedenleri

1-Bazı ilaçlar girdikleri reaksiyonlar sonucu nefesimizin kötü kokma nedenidirler.İlaç kullanımı kesildiğinde nefesimiz normal haline döner.

2-Mide rahatsızlıkları nefeste kötü kokuların sorumlusu olabilmekteler.Mideden kaynaklanan sorunlarınız varsa bunları çözmeden temiz bir nefese sahip olamazsınız.

3-Ağız içinde oluşan yaralar da kötü kokular yayarlar.Böyle durumlarda doktor yardımı almak kaçınılmazdır.

4-İltihabi oluşumlar kötü koku nedenidir.Özellikle geniz eti bademcik iltihaplarının saçtıkları kokular kimi zaman dayanılmaz olabilir.

5-Protein eksikliğinden kaynaklanan nefes kokuları doğru beslenmeyle giderilebilir.Yanlış diyet uygulamalarından uzak durun.

6-Beslenme düzeni önemlidir.Kan seviyesindeki düşme kötü nefes kokusu yaratabilir.Değerler normale döndüğündeyse ortada böyle bir sorun kalmaz.

7-Bazı hastalıklar nefes kalitemizi bozarlar.Şeker de bunlardan biridir.

8-Kulak burun boğaz hastalıklarının en olumsuz yanlarından biri de kötü nefes kokusudur.Sinüzit gibi bir rahatsızlığınız varsa muhtemelen nefes kokusu probleminiz de vardır.

9-Hele hele çürük dişiniz varsa nefes kokunuzdan yanınızda durulmaz.Diş sağlığınıza vereceğiniz önem size temiz nefesler,kocaman gülüşler kazandırır.

Özetle sağlıklı vücutlarda genellikle kötü bir nefes kokusu olmaz.Bunu bir sinyal olarak algılayıp kendimize dikkat etmeyi ihmal etmeyelim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.