Kuruyan dudaklara bakım

148

Dudak kuruması en çok kış mevsimlerinde gerçekleşmektedir. Yaz mevsiminde de bazı bayanlarda da dudak kuruması gerçekleşmektedir. Kuruyan dudaklar belli bir süre sonra çatlar ve daha ileriye giderse kanamalar da ortaya çıkabilir. Kuruyan dudaklarınız için vereceğimiz önerileri uyguladığınız taktide böyle bir sorun ile artık karşılaşmayacaksınız.

Dudak bakımınızı ihmal etmemeniz gerekmektedir. Öncelik ile evinizde dudaklarınız için bir diş fırçası edinin. Üç günde bir dudaklarınızı bu fırça yardımı ile bastırmadan dairesel hareketler ile fırçalayın. Bu sayede dudaklarınızı ölü hücrelerden arındıracaksınız. Bu işlemi yaptıktan sonra dudaklarınızı nemlendirmeniz gerekecektir.

İki günde bir dudaklarınızı nemlendirin. Ayrıca dudaklar mevsim değişiklilerinden dolayı da kurur veya çatlar. Bu gibi durumlarda nemlendirici kullanmak yerinde bir uygulama olacaktır. Her duştan sonra ve her dışarıdan geldikten sonra E vitamini içeren bir yağ yardımı ile dudaklarınıza masaj yapın ve soğuk havanın dudaklarınıza verdiği zararı azaltın. E vitamini içeren yağları eczanelerden kolaylık ile elde edebilirsiniz.

Şimdi kuruyan dudaklarınız için maske tarifi vereceğiz. Maske için gerekecek olan malzemeler; beş damla nane yağı, iki çay kaşığı bal mumu, bir çay kaşığı süzme bal, bir çay kaşığı badem yağı, bir çay kaşığı karite yağı. Malzemeleri cam bir kâse içerisinde benmari usulü eritin ve son olarak balıda içine ilave ederek soğumasını sağlayın. Bu tarifi her gün dudaklarınıza uygulamanız gerekmektedir. Kısa sürede dudaklarınızın nemlendiğini farkedeceksiniz.

Kuruyan dudaklara vazelin tarifi için gerekecek olan malzemeler; bir çağ kaşığı bal ve vazelindir. İlk önce dudaklarınıza balı sürün. Bir iki dakika sonra vazelini de sürüp yedirin. Bu karışımı 15 dakika beklettikten sonra ılık su yardımı ile dudaklarınızı yıkayın. Bu tarifi üç günde bir düzenli olarak yapın.

Bunun yanı sıra Hindistan cevizi yağını dudaklarınıza her gerektiğinde uygularsanız dudaklarınızda gerçekleşen kuruma probleminden tamamen kurtulacaksınız. Bu yağın en önemli özelliği güçlü bir nemlendirici olmasıdır.

Kabartma tozu ile dudaklara bakım yapmak için gerekecek olan malzemeler; birer çay kaşığı kabartma tozu ve baldır.Malzemeleri macun kıvamını alana kadar karıştırın. Bu karışımı dairesel hareketler ile dudaklarınıza sürün. 5 dakika beklettikten sonra yıkayın ve kurulayın. Bu karışımı haftada 2 defa yaparak dudaklarınızı nemlendirin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.