Ayaklar Neden ısınmaz

269

Ayaklar neden ısınmaz hiç merak ettiniz mi? Bunun birçok farklı nedeni olabilir. Kan damarlarında oluşan daralmalardan dolayı ayaklar ve eller çok çabuk soğur. Vücudumuz ısı değişikliğine maruz kaldığı zaman yalnızca iç organlarımızın ısınması için çalışır. Bu nedenle ayaklarımız ısınmaz.

Vücudumuzun kılcal damarları kapatarak yalnızca iç organlarımızı ısıtması gibi durumlarda ayaklarımız ısınmaz ve soğuk kalır. Ayakların soğuk kalmasının bir diğer sebebi de demir eksikliği olabilir. Özellikle bayanlarda bu duruma daha sık rastlanmaktadır. Yalnızca ayaklar değil tabi eller de aynı oranda soğur ve ellerin de ısınması oldukça zordur.

Ayakların soğuk olmasının nedenlerinden biri de damar sertliği hastalığıdır. Kan dolaşımındaki bozukluklardan dolayı ayaklarda ve ellerde soğukluk meydana gelebilir. Uzun zamandır diyabet hastası olanlarda bacağın küçük kan damarlarında sorunlar oluşur. Dolaşımın azalması durumunda ise ayaklarda soğuma meydana gelir.

Kansızlık problemi yaşayan bayanlarda ayak soğuması daha çok görülebilir. Bayanlar özellikle regl dönemlerinde bu durumla karşılaşırlar. Kansızlıktan dolayı ayaklar soğur ve kolay kolay ısınmaz.

Kansızlık problemi yaşayanların günde bir kaşık pekmez tüketmeleri tavsiye edilir. Çünkü pekmez bizlerin demir, magnezyum, potasyum ihtiyaçlarımızın büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Günde bir kaşık tükettiğimiz takdirde ayaklarımızın daha sıcak kalmasını sağlayacaktır. Kan dolaşımı rahatsızlığınız ciddi boyutlarda ise mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Ufak olarak gördüğünüz bu sorunuzu hafife almayın gerekli tedaviye bir an önce başlayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.