Ayak Kokusunun Nedenleri

117

Ayaklar, bütün gün kapalı kaldıkları için, koku problemi bu bölgede daha çok görülmektedir. Ayak kokusuna neden olan pek çok faktör bulunmakta olup, temelde, ayak kokusu, ayağın çok fazla terlemesine bağlı olmaktadır.

Ayak Kokusuna Neden Olan Faktörler

Ayak parmaklarını aralarında var olan bakteriler, ayakların kapalı kalması ve terlemesi ile çoğalmakta ve ayaklarda koku otaya çıkmasına neden olmaktadır. Bakteriler nemli ortamlarda çok hızlı bir biçimde üremektedirler.

Ayak kokusuna neden olan bir başka faktör de, ayak bölgesindeki kıllar olmaktadır. Kıllar bakterilerin kolayca yerleşebildiği yerlerden biri olup, bu kılların temizlenmesi gerekmektedir.

Tamamen kapalı ayakkabılar, ayak kokusuna neden olan faktörler arasında yer almakta olup, her gün farklı ayakkabıların giyilmesi ya da uzun süre aynı ayakkabının giyilmemesi, ayak kokusu sorununa çözüm olabilmektedir. Bunun yanında, giyilecek ayakkabıların gerçek deri olmasına da özen gösterilmelidir. Plastik ayakkabılar, ayakların çok daha fazla kokmasına neden olmaktadır.

Ergenlik, hamilelik gibi hormonal değişikliklerin yaşandığı dönemlerde de, ayak kokusu problemi ortaya çıkabilmektedir. Bu dönemlerde, ayak kokusunun önüne geçebilmek için, ayakkabı seçimine dikkat edilmeli ve çoraplar sık sık değiştirilmelidir.

Diyabet, menapoz ve hipertiroid gibi hastalıklar, terlemenin aşırı olması nedeniyle, ayak kokusuna neden olan faktörler arasında yer almaktadır.

Alkol kullanımı, stres ve kaygılı olma gibi faktörler de, ayak kokusuna neden olan diğer faktörlerdendir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.