Kıvırcık Saç Bakımı

232

Kıvırcık saçlar, yapıları gereği kabarık ve hacimli bir yapıya sahiptir. Bu açıdan, kıvırcık saçların daha düzenli görünmesi için kıvırcık saçların bakımının doğru ürünlerle ve doğru yöntemlerle yapılması gerekir.

Kıvırcık Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fön makinesi kıvırcık saçlarda daha fazla kabarmaya neden olmaktadır. Bu nedenle, kıvırcık saçlar yıkamadan sonra fön makinesi ile kurutulmamalı, kendi kendine kuruması sağlanmalıdır. Geç kuruyan kıvırcık saçlar ise fön makinesinin en düşük ayarı kullanılarak kurutulabilir.

Kıvırcık saçlara, yıkamadan sonra taranıp sprey sıkılması ve kurumaya bırakılması, buklelerin daha belirginleşmesini ve saçın kabarmamasını sağlayacaktır.

Kıvırcık saçlı bayanlar, katlı kesim kullanmak istiyorlarsa, tepe bölümünü çok kısa kestirmemeleri gerekir. Çünkü tepeden toplanan kısa kıvırcık saçlar çok daha zor şekillendirilir.

Kıvırcık saçlı kişiler Jojoba yağı ve shea yağı içeren şampuanları kullanmalıdır. Bu yağların, saç tellerini yatıştırarak saçın kabarmasını önleyici etkisi bulunur.

Saçların en son durulması soğuk su ile yapılmalıdır. Bu sayede daha canlı ve parlak saçlara sahip olmak mümkündür.

Saçlar, yıkandıktan sonra havlu ile suyu alınmalı ve nemliyken saç bakım ürünleri uygulanmalıdır.

Kıvırcık saçlar, gece yatarken, tepede topuz yapılırsa, uyku sırasında saçların zarar görmesi ve sürtünmeyle kırılması engellenmiş olacaktır.

Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak ve haftada 2 kez deniz ürünleri tüketmek, saç sağlığı açısından, önem taşımaktadır.

Kıvırcık saçları bir kere şampuanlamak yeterlidir. Çünkü kıvırcık saçların şampuandan temizlenmesi çok daha uzun sürmektedir. Ayrıca, saçı kaynar su ile yıkamaktan da kaçınmak gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.