Sağlıklı Ara Öğünlerle Kan Şekerinizi Dengeleyin

21

Artık bilim dünyasının kabul ettiği bir gerçekliktir öğün sayısını artırmanın yani ara öğünün zayıflama üzerindeki olumlu etkisi.

Çoğu insanın günlük hayattaki en büyük hatalarından birisidir uzun süre aç kaldıktan sonra çok fazla şişkinlik hissedene kadar yemek yemeye devam etmesi. Doysanız dahi uzun süre aç kaldığınız için yemek yerken vücudunuz size doyduğunuzu söylemez.

Bu hem psikolojik bir olayken hem de uzun süre aç kalındığı için kan şekerinizin düşmesiyle alakalıdır. Peki kan şekerimizin düşmemesi için ne yapmalıyız? Öncelikle çok fazla acıkmadan ara öğünlerle vücudumuza gıda takviyesi yapmalıyız.

Ama ara öğünlerdeki yiyeceklerinde sağlıklı beslenme konusunda büyük etkisi vardır. Özellikle sofra şekeri açısından zengin bir ara öğün o anlık tokluk hissi verse de sonrasında daha çok acıkmaya sebep olur. Peki hangi tür yiyecekleri tercih etmeliyiz? Bunların başında yaş ve kuru meyveler gelir.

Ancak doğal şeker içeren bu yiyeceklerin yanında protein içeren gıdalarda tüketmeliyiz ki şeker kana daha yavaş karışsın ve daha sonrasında açlık hissimiz çok fazla olmasın. Örneğin bu meyvelerin yanında içilecek bir bardak süt veya yenecek bir tabak yoğurt hem lezzetli bir ara öğün olurken hem de uzun süreli tokluk hissi verecektir.

Meyveyle pek aranız yok ise tercih edebileceğiniz bir diğer ara öğün türü bir dilim kepek ekmekle birlikte peynirdir. Kepekli yiyeceklerin hazmı oldukça kolaydır ve lif oranı çok yüksektir. Bu yüzden uzun süre tok kalmanızı sağlar. Kepekli ekmek yerine çeyrek simit de tercih edebilirsiniz.

Sağlığınız için unutmamanız gereken en önemli şey kan şekeri dengesiniz çok önemli olduğudur. Zayıflarken amaç hızlı kilo vermek değil sağlıklı kilo vermek ve verilen kiloyu kısa bir süre içinde tekrar almamaktır. Ara öğün önerilerimizle sizde hem sağlıklı kilo verebilir hem de aç kalmadan eğlenerek zayıflayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.