Sauna zayıflatır mı?

177

Merhaba kızlar, bugün size farklı bir konuda yazıyorum. Bugün Sauna zayıflatır mı? sorusuna cevap veriyoruz. Sıkı diyet yapıp fazla kilolarından kurtulmak isteyenler en sık bu soruyu yöneltirler. Yüksek sıcaklıktan dolayı cildimizdeki gözenekler fazla su kaybetmemizi sağlamaktadır. Vücudumuzun büyük bir kesimi sudan oluştuğu için tartıya çıkınca kilomuzu düşük görürsek motive oluyoruz. Ama bu göreceli  bir kilo kaybıdır, çünkü yağ yerine su atıldığı için sıvı aldığımızda bunu geri alabiliriz. Yani size vereceğimiz cevap “Sauna Zayıflatmaz, Sadece Su kaybetmenize Neden Olur.” Üstelik bazı durumlarda fazla saunaya gitmek ve seansları uzatmak sağlık açısından çok tehlikelidir.

Peki, tamam ama bu insanlar neden saunaya gidiyor, bunun bir faydası var mı? diyebilirsiniz. Evet var ama kilo vermek için değil, sauna sıcak ortamda kalbin daha hızlı çalışmasını sağlar, nabzı yükseltir, bu yüzden kalp sağlığı için arada gitmek iyidir. Ama kalp rahatsızlığı olan kişilere önerilmiyor. nabzın ve kan dolaşımının artması bağışıklık sisteminide güçlendirmekte, aynı zamanda hastalıklara karşı korumada sağlayabiliyor. Ayrıca saunada terlediğimiz için toksinleri vücuttan hızlı atıyoruz. Kaslarda rahatlama sağlıyor ve stres azalıyor.

Sadece saunaya gidip kilo verilmez. Saunayla kilo vermek için saatlerce saunada oturmak gerekir ama bu durumda vücut inanılmaz su kaybeder ve ölüme kadar gidebilir. Zayıflamak için klasik kalıp halinde olan “aldığınızdan fazla kalori yakın” dışında bir çözüm bulmak çok zor. Kalori yakmayı düzenli egzersiz programlarıyla desteklerseniz daha sağlıklı kilo verirsiniz. Ama uyguladığınız diyet programında vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirmesi için gerekli vitamin ve minerallerin olmasına dikkat etmelisiniz. En iyi ve kalıcı kilo verme beslenem alışkanlıklarını temelli değiştirmektir. Tüm galerimoda.com okurlarıma sağlıklı günler dilerim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.