Organik Badem Yağının Faydaları

84

Merhaba sevgili takipçiler, bugün sizlere badem yağının faydalarından bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere Asya ve Orta Doğu kökenli olan ve küçük çiçek açan badem ağacının yağıdır.Badem ağacı tatlıdır ve çiçek açarken acı badem ağacının çiçekleri pembe renkli olmaktadır. Badem en sağlıklı kuruyemişlerden biri olarak bilinir ve saç, cilt vb birçok faydası olduğu içni asırlardır badem yağı olarak kullanılıyor. Günlük hayatımızda kozmetik ürünlerde hep badem yağının kullanıldığını herkes biliyor.

Organik Badem Yağı Nasıldır?

Organik badem yağının rengi açık sarı olmakla birlikte, amber ve altın rengide olabiliyor. Hafif bir aromaya sahiptir ama konsantre organik badem yağının kokusu daha güçlü olabiliyor. Organik badem yağı satılan yerlerde genellikle tatlı badem kullanılıyor. Yağın faydasında önemli faktör antioksidanları, vitamin ve mineral açısından çok zengin olmasından kaynaklanmaktadır. Tatlı badem yağını salata ve yemeklerde kullanmak mümkün. Eski zamanlarda pişirme yağı olarak kullanılıyordu acı badem yağı ama zehirlenmeye yol açtığı için 2011 yılında Amerika’da yasaklandı. Tatlı badem yağı kolesterolü düşürüyor ve kilo almaya yardımcı oluyor. Ayrıca bağırsak ve prostat kanserine karşı koruma sağladığını uzmanlar belirtiyor.

Badem yağı cildiniz üzerinde kullanıldığında ise birçok faydası bulunuyor. Gözlerinizin altında oluşabilecek olan ve oluşmuş halkaların görünümünü hafifletiyor. Egzama nedeni ile şiddetli olan kaşıntıları azaltıyor. Cildi yumuşatıp kırışıklıkların oluşumunu azaltmada etkilidir. Hafif bir yağ olduğu için masaj ve aromaterapi yağı olarakta kullanılabiliyor. Cildiniz tarafından çok çabuk emildiği için saç derinisde kullanılırsa bakım için saç köklerini güçlendiriyor ve koparak dökülmeleri önlüyor. Saç derisini mantar ve egzama gibi saç hastalıklarına karşı cildinizi korumak için birebirdir. Kozmetik markalarının birçoğu nemlendirici olarak kullanıyor ve bu ürünleri kullanmanızda fayda var.

Organik olan tatlı badem yağının diğer doğal yağlarla karıştırıp daha farklı sağlık sorunları için kullanmak mümkündür. Örnek verecek olursak eğer, kaynamış suyun içerisine birkaç damla okaliptüs yağı ve badem yağı ekleyip buharını soluduğunuzda tıkalı burnunuzu kısa sürede açacak ve rahatlama sağlayacaksınız. Kas kasılmalarını önlemek için 3 yemek kaşığı badem yağı içine birkaç damla papatya, nane ve adaçayı yağı ile birlikte karıştırıp masaj yaptığınızda kesinlikle fayda göreceksiniz. Tüm galerimoda.com okurlarımıza sağlıklı günler diliyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.