Stres cildi kötü etkiler

10

İnsan ömrünün hem sağlıklı, hem de mutlu ve huzurlu geçmesi stresin olmadığı ortamlarda olmasına gerçekten çok bağlıdır. İşi gereği ve ya ailevi koşullarından dolayı yoğun stres altında olan kişilerin fiziksel ve ruhsal olarak bir çok hastalıkla mücadele ettikleri biliniyor.

Peki stresin cildimize bir etkisi olabilir mi? Öncelikle biyolojik olarak bu soruyu düşündüğümüzde cevap kesinlikle evet olacaktır. Çünkü stresten kaynaklanan bir çok fiziksel hastalık sadece cildimizi değil tüm vücudumuzu etkilemektedir. Ruhsal olarak ta mutsuz olan kişilerin yüzlerine yerleşen gerginlik ve strese bağlı kasılmalarla oluşan mimikleri takip etmek hiçte zor değildir.

Stresin cildimiz üzerinde etkili olduğunu bilmek için doktor olmaya ihtiyacımız yoktur. İnsanların mutlu olmaları halinde kendileriyle ilgilendiklerini, yaşamlarını değerli buldukça sağlık ve sıhhatlerine dikkat ettiklerini, huzurlu oldukça uykunun bile kalitesinin arttığını her birimiz kendi yaşamlarımızdan ötürü biliyoruz.

Stres bağışıklı sistemi üzerinde oldukça kötü etki yaratmaktadır. Bağışıklık sistemindeki bu olumsuz etki çoğunlukla ilk başta ciltte oluşan çeşitli rahatsızlıklar ile baş göstermektedir. Sedef, egzama gibi bir çok deri rahatsızlığı stresin tetiklediği bir bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. Saç dökülmesi de bunlardan biridir.

Stresin yüzümüzdeki etkilerini düşündüğümüzde, mimiklerimizde oluşan donuk ve kuru çizgileri, aşağıya doğru eğilen dudaklar gibi bir çok etki görebiliriz. Gerilmekten kaynaklanan derin yüz mimikleri, zaman içerisinde kişilerin yüzüne iyice yerleşir.

Stresten kurtulmak için uzmanlar gülümsemeyi, yoga yapmayı, bol su içmeyi, uyku düzenini aksatmamayı ve doğru nefes almayı öneriyor. Bu şekilde yaşamımızda hiçbir şeyin bizi bu kadar etkilemesine izin vermemeyi, zaten kısa olan ömrümüzü heba etmemek adına anı yaşamanın ne kadar önemli olduğunu anlayıp, strese veda edebiliriz belki ne dersiniz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.