Röfle nedir ve nasıl yapılır?

92

Röfle kelimesi Fransızca kökenli bir sözcüktür. Anlamı ışıktan gelen parıltıdır. Röfle saçın arasına parçalar halinde uygulanan taban renginin 2 ve ya 3 ton açığında bir rengin saça uyumlu olarak uygulanması tekniğidir.

Röflede saçın tonuna uyumlu bir ton yakalamak ve ışıltıları doğru açılara yerleştirmek önemlidir. İlaç ile yapılan bir tekniktir. Saçı açma işlemi paketleme usulü olarak belirli parçaları ayırmak ve onları boya ve ilaç karışımı ile kaplayarak kapatma olarak uygulanır. Paketler saçın kimyasala gösterdiği reaksiyona göre sürekli olarak kontrol edilir. Böylece istenilen ton yakalandığında paketler açılarak saç yıkanır.
Eğer saçın kendi rengi çok koyu ise röfleye uygun bir saç elde etmek için öncelikle saç 1 ve ya 2 ton açık bir boya ile boyanır. Açılan saç üzerine röfle uygulaması yapılır. Eğer röfleden sonra saç doğal bir görünüm elde ettiyse, aslında gerçek anlamıyla saçın taban rengi ile röfle rengi birbirine oturduysa işlem bitmiştir. Fakat iki renk arasında tutarsız bir görünüm ortaya çıktıysa, tam uyum yakalanamadıysa o zaman saça nüans ton verilmek üzere tekrar bir boya işlemi yapılır. Bu boyama işlemi halk arasında genellikle cila işlemi olarak bilinir. Bu işlem ile koyu kalanlar biraz açılarak, açık kalanlarda biraz koyulaşarak birbirine uyumlu bir renk elde edilir.
Saçların yapısı çok açık sarıya uygun değil ise, boyayı çok fazla bekletmek saça zarar verebilir. Ayrıca her tür saçta, röfle sırasında saç sık sık kontrol edilmezse saçın zarar görme olasılığı mevcuttur. Saçlara güzel bir ışıltı ve hareketlilik kazandıran röfle işlemi, belirli dönemlerde, saçın uzama hızına bağlı olarak dip kısımdan tekrar boyama gerektirecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.