Kuru saçların bakımı

103

Saçlarınız kuru ise kafa deriniz hassas olacaktır. Kuru saçlar çabuk kırılır, cansızdır ve parlak görünmezler. Kepek problemini sıkça yaşayan saç tipidir. Kuru saçları hafta bir kez yıkamak gerekir. Bu yıkama işlemi sırasında kür ya da bakım yapılması uygun olacaktır. Ayrıca kafa derisine masaj yapmak ta iyi gelecektir. Her sabah ve akşam 50-100 defa iyi bir fırça ile bağı öne eğip saçların fırçalanması iyi olabilir.

Kuru bir saç tipiniz var ise mümkün olduğu kadar fön makinesi kullanmamaya çalışmalısınız. Saçlarınızı sıcaktan, güneşten, deniz suyundan, kaynar sudan, boyadan, permadan korumanız gerekmektedir.
Kuru saçlar için kullanılan bazı bakım maskeleri mevcut. Şimdi bir iki tanesine bakalım.
Bir bardak zeytinyağı veya hint yağı, bir adet yumurta sarısı, üç kaşık balı iyice karıştırıp, saçlarınızı ıslatarak bir havlu ile iyice kuruladıktan sonra sürün. Saçlarınızı naylonla bağlayıp, üzerine de havlu kapatarak sıcak kalmasını sağlayın. 30 ve ya 40 dakika sonra saçlarınızı uygun bir şampuan ile yıkayın.
2 yemek kaşığı limon suyu, 1 adet yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı avokado yağı, 2 yemek kaşığı badem yağı. Yağları ve yumurta sarısını karıştırıp, mayonez kıvamına gelinceye kadar çırpın. Daha sonra içine limon suyunu ilave ederek, ıslak saça sürün. Yarım saat bekleyip yıkayın. Yumuşak ve parlak bir görünüm elde edeceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.