Yağlı saçların bakımı

9

Bilinenin aksine yağlı saç diye bir şey yoktur. Yağlı olan saç değil, saç derisidir. Saç derisinin oluşturduğu yağ, saçlara da bulaşmaktadır. Çoğunlukla Asya ırkının özelliklerinden biridir. Çünkü yağlı saç derisi genellikle düz saçlarda olur. daha doğru anlatımla düz saçlı kişilerde saç derisi yağlanması saça çok daha rahat inebilmektedir.

Zencilerin çok kıvırcık saçlarının hep kuru kalmasının sebebi de çoğunlukla budur. Saç derisindeki yağlanma saç yüzeyine doğru yayılmadığı için zencilerin saçları hep kuru kalır.
Yağlı saçlar için kullanılan şampuanların seçilmesi gereklidir. Çünkü o şampuanların içeriğinde derideki yağı ve kiri arıtacak maddeler bulunmaktadır. Yağlı saç derisi rahatsız edici geldiğinden yıkama sıklığı genellikle her gün olarak düzenlenir. Fakat ne olursa olsun sık yıkamak ta saç derisindeki yağ hücrelerini harekete geçiren bir eylemdir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar gün aşırı, 2 günde bir şekline dönülmesi iyi olacaktır. Her gün yıkanan saçlar için normal bir şampuan ve haftada bir defa da özel yağlı deri için şampuan kullanmak iyi olacaktır.
Yağlı saçlara sahip kişilerin saçlarını gün içerisinde çok fazla ellememeleri gerekir. Ayrıca fırçalama işlemi de yağlı saçlar için yağ miktarını arttıracaktır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar pratik kesimli modeller kullanıp, perma türü uygulamaları seçebilirsiniz. Böylece saç havada ve kabarık kalacak ve ona dokunulmasına gerek kalmadığı için çabuk yağlanmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.