Düğünlerde kullanılan havai fişekler

206

Son dönemlerde düğünlerin içeriği de, tarzı da, işleyişi de çok değişti. Eskiden özellikle köy düğünlerinde, adetler gereği, yörelere göre gelini atla getirmek, yüzüne kırmızı bir örtü örtmek ve düğün alayı ile alana girmek gibi adetler mevcuttu. Hala bazı köylerde bunlar uygulanıyor. Fakat şehir düğünleri günden güne farklı etkinliklere sahne oluyor.

Bunlardan en ilginç ve tercih edileni havai fişekler. Özellikle düğün organizasyonun yapıldığı alan müsait ise, gelin ve damat için havai fişek atmak organizasyonun en can alıcı kısmı.
Düğünler için kullanılan farklı fişek türleri vardır. Gök Bombası, İç mekan havai fişekleri, Çarkıfelek, batarya, roket, kraker, roma kandili, şelale ve volkan gibi.
Bunların her biri farklı atış gücü ve sayısına sahip, farklı bir görünüm oluşturan fişeklerdir. İç mekanlarda şelale gibi çok yüksek olmayan ve ışık saçan modeller tercih edilmektedir. Bunlar güvenlik önlemleri alındığı taktirde çıkardığı gaz ve ya duman ile hiç kimseye zarar vermeyen türde bir fişektir.
Açık alanlarda ise atış sayısı fazla olan, fitilli ve ya makinelerle atış yapan bir çok fişek kullanılmaktadır. Düğün organizasyonlarına farklı bir gösteri imkanı sunan bu havai fişeklerin fiyatları ise isteklerinize göre değişmekle birlikte 2.500 TL.+ KDV’den başlayıp 50.000 TL. ‘ye kadar ulaşabilir. Maddi imkanlar ile alakalı olarak düğünlere eklenebilen bu güzel sunum, aslında geceyi en çok renklendiren aktivitelerden biridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.