Evlilik terapisine gidilmesi gereken durumlar

144

Evlilik zor zanaattır derler büyüklerimiz. Aslında bu çok doğru, çünkü evliliğe dışarıdan bakmakla içinde olmak arasında inanılmaz bir fark vardır. Evlilik bir çok insanın yaşamını kökten değiştiren bir seçimdir. Evlenmeden önce öyle düşünülmez ama evlenince gerçeğin tam ortasına düşülür.

Evliliklerde sevgi, saygı, anlayış, uyum, ilgi ve daha bir çok güzel duygu önemlidir. Ama bunların biri ve ya bir çoğu olmadığında çiftler aralarında büyük bir yarışa girebilirler. Her şeyden önce iki farklı cins ve özelliklere sahip olan çift, ayrımın farkına varamayabilirler.
Bir kadın ve bir erkeğin aynı şekilde düşünmesini ve davranmasını engelleyen bir çok faktör vardır. Hormonları, genetik yapıları, kültürleri, yetiştirilme tarzları, yaşama bakış açıları ve hissiyatları. Bu yüzden bir kadın ve bir erkeğin zaten normal koşullarda tamamen uyum içerisinde olmaları söz konusu değildir. Ama bazı çiftler belirli bir uyumu yakalamakta başarı gösterebilmektedirler. Kendilerine ve eşlerine uygun yöntemi bulup, ortaya çıkararak uygulamaya başlarlar. Ve her şey belirli bir düzen içerisinde huzurla sürebilir. Tabii ki tartışmalar olacaktır. Ama onlar birbirini tanıyor ve anlıyor ise, nerede duracaklarını ve ne zaman konuşacaklarını bilebilirler.
Ama bazı çiftler için bu durum geçerli değildir. Evlilikleri bir güç savaşı haline dönmüş ve ya evliliklerinde bir taraf aşırı baskın, diğer ise aşısı içine kapanık bir şekilde tavır göstererek dengeyi yitirmiş bir çift için evlilik terapisine ihtiyaç duyulabilir.
Şiddet, aşağılama, kötü muamele, yanlış alışkanlıklar, ihanet ve ya yalan gibi sebepler zaten evlilik konusunda yardım almayı gerektirmektedir. Ama eşinizle aranızda bir türlü çözemediğiniz ama hiçbir şekilde de kazanamadığınız bir savaş varsa ki; ilişkilerde kazanmak kaybetmek, kaybetmek te kazanmak anlamına gelebilir, mutlaka bir aile terapisi almanızı öneririm.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.