Yeni doğan bebek ihtiyaçları

253

Yeni doğan bebekler için gereken ihtiyaçlar listesi aslında çok kabarık. Fakat unutulmaması gereken bir şey var ki bebekler çok hızlı bir şekilde haftadan haftaya bile değişkenlik göstereceklerdir. Siz fark etmeyebilirsiniz ama bebeğiniz gözlerinizin önünde hızla büyücektir. Hani annelerin bir çok kıyafetini giydiremeden büyüdü dediği olay vardır ya işte tam olarak budur.

Ama hastanede ve hastane çıkışı evde kullanılması gereken olmaz ise olmazlar listesi var tabiki. Öncelikle kolsuz ve kollu olmak üzere, özellikle çıt çıtlı tulumlar. Bu tulumlar hem bebeğinizi güzelce saracak, hem de bezi ile birlikte rahat hareket etmesini sağlayacaktır. Tulumların ayaklı olanlarından da alırsan, bebeğinizin ayakları daha güzel korunacaktır.

0-3 aylık bebekler için doğumun hemen sonrasında kullanılmak üzere üretilen bezlerden çok fazla miktarda almayın. Duruma göre yakın bir tarihte iki numaralı beze geçebilirsiniz.

Bol bol pamuk ve yumuşak dokulu temizleme kağıtlarını bulundurmalısınız. alt değiştirme işlemlerinde nemli pamuk ile bebeğinizin poposunu silip, her defasında tek kullanım için havlu kağıt peçetelerle kurulayacaksınız.

Ayrıca evde bir bebek derecesi, bol bol önlük, eller için minik bebek eldiveni, başlık, battaniye, patik ve ince yeleklerde bulundurmak iyidir. Ağzını silmek için ve yediklerinin fazlasını çıkardığında temizlemek için tülbent bezi gibi pratik bir bezden minik mendiller yapabilirsiniz. Onun için minik havlularda kullanabilirsiniz. Ama dikkat edin, pamuklu havlular bebeğiniz için zararlı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.