Kadınlarda el ve ayak bakımı

226

Kadınlar doğası gereği güzel ve bakımlı olmak zorundadır. Güzel el ve ayaklar için ne yapmak gerekiyor? El ve ayak bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Cevapları yazımızda.

Ayak ve eller sürekli kullanılan ve dışarıdan birçok duruma maruz kalan uzuvlardır. Ayaklar tüm gün vücudun yükünü çekerken, ellerde çeşitli dış etkenlerle temas halinde olmaktadır. Bu yüzden el ve ayak bakımı kadınlar için çok önemlidir.

Kadınlarda ayak ve el bakımı hassas bir konudur ve asla ihmal edilmemesi gerekmektedir. Gereken özen gösterilmediği ayak derisinde çatlamalar ve hatta kanamalar görünmektedir. Ellerde ise istenmeyen görüntüler orta çıkmakta ve el derisinde bozulmalar olmaktadır.

Kadınlarda Ayak Ve El Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kadınlarda ayak ve el bakımı konusunda ilk olarak el bakımı ile ilgili bilgilerden bahsedeceğiz. Eller sürekli kullandığımız uzuvlarımız olduğundan, vücudumuzun diğer bölgelerine göre daha çabuk yaşlanma belirtileri göstermektedir.

Bundan dolayı ellerimizi kimyasallardan olabildiğince korumamız gerekmektedir. Kalitesiz sabunlardan kaçınmalı ve çıplak elle bulaşık yıkamamalıyız. Doktor tavsiyesi ile el kremleri kullanmak elleri yumuşatacak ve rahatlatacaktır. Bunun dışında ellerde tırnak bakımı çok önemlidir.

Tırnakların temizliğine özen göstermek gerekmektedir. Tırnak etlerindeki problemleri önlemek için her akşam sıcak havlu uygulayarak rahatlamasını sağlanması gerekmektedir. Yumuşayan tırnak etleri havlu ile hafif hafif geri itilebilir.

Kadınlarda Ayak Ve El Bakımı Yapılırken Uygulanacak Yöntemler

Kadınlarda ayak ve el bakımı konusunda ayaklarımız ile ilgili dikkat etmemiz gereken ilk şey,

• Eğer sürekli ayakta durmanın gerektiği bir işte çalışılıyorsa, her fırsatta ayaklar dinlendirilmelidir.

• Ayak derisinde oluşan kuruluk ve sertleşmelere karşı ayak kremleri kullanılmalıdır. Gece uyumadan önce ayaklara vazelin sürülerek ayakların rahatlaması sağlanmalıdır.

• Ayak tırnakları da ciddi bakım istemektedir. Temizliğine ve bakımına özen gösterilmesi gerekmektedir.

• Ilık suya limon ekleyerek ayaklar bu suyun içinde dinlendirilmelidir. Bu esnada ayaklara hafif hafif masaj yapmak ayakları rahatlatacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.