Cilt bakımından sonra yüz kızarır mı?

428

Cilt bakımı, cildin kirlerinden arınması ve yağ dengesi gibi dengelerini sağlaması için cilde yapılan bir bakım türüdür. Cilt bakımında farklı kişiler farklı olayları hedefleyebilir. Yani cilt bakımı sivilce için yapılabileceği gibi yağ dengesini korumak için ya da cildin pürüzsüzlüğünü sağlamak için de kullanılabilir.

Cilt bakımı esnasında herkes kendi cilt tipine uygun bir bakım yapar. Hassas cilde sahip olanlar yüzlerini saf su karışımlı temizleyiciler ile, normal ve yağlı cilde sahip olan kişiler alkollü temizleyiciler ile, kuru bir cilt tipine sahip olanlar ise nem dengesini sağlayan nemli bir temizleyici ile yüzlerini temizleyebilmektedirler.

Cilt bakımı doğal maskeler ile yüz temizleyicileri ve cilt tonikleri ile yapılabilir. Peeling, nemlendirici ve canlandırıcı uygulamalar bu esnada oldukça fazla yapılabilmektedir.

Cilt bakımı esnasında yüzün tahriş edilmemesine dikkat edilmelidir. Cilt temizlenecek ise bir pamuk yardımı ile ovaller çizilerek temizlenmeli ve bir eşya yüz bakımında ikinci kere kullanılmamalıdır.

Cilt bakımı esnasında bazen yapılabilen yanlış hareketler sonucu veya doğal olarak yüz kızarabilmektedir. Cilt bakımından sonra hemen dışarıya çıkacak veya topluma karışacak olan kişiler bu durumdan hoşnut olmamaktadır. Bunu engellemenin yolları mevcuttur.

Cilt Bakımı Esnasında Yüz Kızarması Nasıl Engellenir?

Cilt bakımı yaparken cilt ve yüz bazen yapılan yanlış hareketler sonucunda kızarabilmektedir. Bu kötü bir şey değildir. Etkisi çok sürmeden geçer fakat kısa süreli kızarıklığı yaşamak istemeyenler cilt bakımı sırasında bazı şeylere dikkat etmelidir.

Cilt bakımı sırasında cilde fazla baskı uygulamak yüzün kızarmasına neden olur. Bu nedenle yüze pamuk veya el ile baskı uygulanmamalıdır.

Cilt bakımı sırasında cilt temizlenirken ya da silinirken pamuk kirlendiği zaman atılmalıdır. Kesinlikle başka yerlere sürülmemelidir.

Cilt bakımı esnasında siyah nokta, sivilce ve yağ bezesi sıkılmamalıdır. Bu sırada gözenekler açık olduğu için hem kalıcı izler oluşabilir hem de geçmesi uzun süren kızarıklıklar oluşabilir.

Cilt yapısına uygun olmayan temizleyiciler kullanmak zararlıdır. Cildin tahriş olmasına ve uzun süre kızarmasına neden olur. Tüm bunlara dikkat eden kişilerin cildinde kızarma daha az görülür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.